Konya’da İnsansı Robot Fabrikasının Temeli Atıldı

28 Aralık 2015 Pazartesi, 22:11
1(109)


Teknoloji ve yazılım firması Akınsoft, Türkiye’nin ilk insansı robot fabrikasının temelini, Konya’da attı. 2013 yılında da bunların robotların gelişmiş modeli olan “Ada” isimli insansı robotları üretilmişti.

Akınsoft, Konya merkezli yazılım şirketi… Temel atma töreni, Konya-Adan karayolunun 10.kilometresinde yapıldı. Şirket, 1995 yılında kurulmuştu. İirketlerinin robotik teknolojiler konusundaki Ar-Ge çalışmalarına büyük önem verdiğini söyleyen Yönetim Kurulu Başkanı Akın, 2009 yılında robotik laboratuvarı kurduklarının altını çizdi. Akın, 2011 yılında “Akıncı”, 2013 yılında da bunun daha gelişmiş modeli “Ada” isimli insansı robot ürettiklerini belirtti.

Bu robotların Cadde Meram Kafe ve Robotik Uygulama Merkezi’nde garson robot olarak görev yapıyor. Akın, insansı robotların insanlığa en iyi hizmeti verebilmek için insan anatomisine uygun şekilde geliştirildiğinin altını çizdi. Bilim ve teknolojiyle insanlığa hizmet etmek için araştırma ve geliştirme yapılması gerektiğini ifade den Akın, “Yüksek teknolojiye gereken özeni göstermeliyiz” dedi.

Şirket, 20 yıldır yazılım teknolojileri, yüksek teknoloji, 6 yıldır da robotik teknolojilerde ileri teknoloji üretiyor.

Konuyu oylayın:

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir