Konsol İle PC Savaşında Konsol Oyunculuğu Yükselişte !

11 Ocak 2017 Çarşamba, 20:52

Oyun dünyası gelişen teknoloji sayesinde artık inanılmaz seviyelere ulaştı. Günümüzde gerçekten de gerek grafik kalitesi, gerek yapay zeka ve oynanış olarak çok çok kaliteli, çok teknolojik oyunlar piyasada ve insanlar artık oyunlara eskisinden çok daha fazla ilgi göstermekte. Anhcak PC oyunculuğu son zamanlarda ciddi darbeler alıyor. Bunun sebebi ise PC parçalarının çok pahalı bir hale gelmesi. Bir oyun bilgisayarı ile oyun konsolu karşı karşıya getirildiğinde üst segment bir grafik kartının fiyatı en az 1000 TL iken, 1000 TL’ye kaliteli oyun konsolu sahibi olmak mümkün. Yani insanlar bilgisayarın sadece bir donanımına çok para ödemek yerine komple bir oyun makinesine daha az para ödemeyi tercih ediyorlar. Ancak buna rağmen PC oyunculuğu konsol oyunculuğuna göre hala daha fazla popülerken konsol oyunculuğunu son zamanlarda inanılmaz bir atağa kaldıran önemli bir hadise yaşandı;

PS 4 PRO DEVRİ !

Playstation 4 Pro oyun konsolunun çıkmasıyla Sony 4K oyunculuğu duyurmuştu. 4K aslında bir zamandır PC oyuncularının bazı kesimince kullanılmaktaydı. Ancak 4K oyun oynatabilecek bir bilgisayar sistemi kurmak oldukça pahalıydı. Ancak Playstation 4 Pro, 4K oyunculuğu sunabiliyor ve bunu PC’ye göre çok daha uygun bir fiyata gerçekleştiriyor. 4K oyun deneyimi yaşayıp yıllarca oyunlardan faydalanmak için yapmanız gereken tek şey sadece 4K  televizyonunuzun veya 4K monitörünüzün olması ve PS4 Pro satın almak. Bu şekilde 4K oyunculuğu çok daha ekonomik bir hale gelmiş durumda.

TÜRKİYE PC OYUNCULUĞUNDA KAN KAYBEDİYOR

PC oyunculuğunun konsol oyunculuğuna göre gözden düşmesinin bir diğer önemli sebebi de Türkiye’nin son zamanlarda Dolar ve Euro karşısında ciddi bir değer kaybı yaşaması. Türk Lirası, Dolar ve Euro bazında oldukça kötü bir durumda. Bu aslında elbette konsol oyunculuğunu da kötü etkiliyor ancak PC oyunculuğunu daha kötü etkiliyor çünkü oyun PC’si toplamak isteyen bir oyuncunun alması gereken çok fazla donanım var ve bu donanımların her biri için hem ayrı bir vergilendirme, hem de Dolar ve Euro’nun ciddi yükleri söz konusu oluyor. Eskiden 2500 TL’ye güçlü üst segment bir oyun bilgisayarı toplanabilirken artık bu rakam 5000 TL’lere yükseldi. Ve bu da PC oyunculuğunun kan kaybetmesindeki en büyük neden.

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir