Kışın Gelmesiyle Mülteci Krizi Büyüyor

04 Kasım 2015 Çarşamba, 22:30
multeci-krizi


Suriye iç savaşının ardından Türkiye, Lübnan, Ürdün ve Irak gibi ülkelere göç eden mülteciler bu bölgelerde büyük krizlere sebep oldular. Bölgelerin sosyo-ekonomik yapısında uyumsuzluklar oluştur, bazı bölgeler bu krizi kaldıramaz durumda. Hali hazırda ülkemizde 2,5 milyon Suriyeli mülteci bulunmakta, ülkemizin ardından en çok mülteci barındırdan Ürdün’de 800 bin civarı mülteci bulunuyor, Ürdün’ün toplam nüfusunun 6,5 milyon civarı olduğu düşünülürse durumun vahameti daha da ortaya çıkıyor. Ürdün’de her 8 kişiden birisi Suriyeli mülteci durumunda.

Hal böyleyken mültecilerin çok zor şartlar altında yaşadıkları bu bölgelerden kaçarak, Avrupaya doğru yol almaya başlaması küresel bir soruna dönüştü. Daha önce mülteciler hakkında en ufak faaliyet yürütmeyen ve bölge ülkelerini zor durumda bırakan Avrupa ülkelerinin, mülteciler kapılarına dayanınca deyim yerindeyse paçaları tutuştu. Geçtiğimiz günlerde Türkiye’yi bu soruna çare bulmak amacıyla ziyaret eden Alman Şansölyesi Merkel gibi diğer Avrupa ülkelerinin yöneticileri de Türkiye’ye ihtiyaçları olduğunu hatırladılar.

Kış aylarının da yaklaşması ile sokaklarda yaşayan ve Avrupaya ulaşmak isteyen göçmen sayısında büyük artışlar meydana geliyor. Her gün binlerce bot Avrupa kıtasına ulaşmaya çalışıyor. Ülkemizde yapılan seçimlerden sonra tek başına Ak Parti’nin iktidar olmasıyla, Avrupa Erdoğan’la ilişkilerini artırmak zorunda kalacak ve şimdiye kadar göz ardı ettikleri Türkiye’ye bir çok vaatte bulundular, bulunacaklar.

Bugün, Avusturya Dışişleri Bakanı Sebastian Kurz, Almanya Frankfurter Allgemeine gazetesine mülteci kriziyle ilgili açıklamalar yaptı.

sebastian-kurz

Türkiye’yle mülteci krizi konusunda daha yakın işbirliği yapılması gerektiğini belirten Avusturya Dışişleri Bakanı Sebastian Kurz, “Türkiye, AB ülkelerine gelmek isteyen sığınmacıları birkaç günde durdurma gücüne sahip” dedi. Avusturya Dışişleri Bakanı Kurz, Almanya’da yayımlanan Frankfurter Allgemeine gazetesine sığınmacı kriziyle ilgili açıklamalarda bulundu.

Türkiye’nin krizin çözümündeki rolünün altını çizen Kurz, “Türkiye, Avrupa Birliği ülkelerine gelmek isteyen sığınmacıları durdurma gücüne sahip. İsterse sığınmacı akınını birkaç gün veya hafta içinde durdurabilir” diye konuştu. Avusturya Dışişleri Bakan Kurz, AB’nin Türkiye ile yapacağı işbirliğinin “yüksek maliyetinin” de farkında olması gerektiğini vurgulayarak “Bu sadece maddi yardımla alakalı bir konu değil.

Türkiye vize serbestisi ve AB’ye üyelik için açık bir perspektif talep ediyor” ifadesini kullandı. Avusturya Dışişleri Bakanı Kurz, sınır güvenliği konusunda da “Biz kendi sınırlarımızın güvenliğini Türkiye’ye bırakamayız. AB kendi sınırlarını kendi kontrol altına almak zorunda” diye konuştu.

Konuyu oylayın:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir