Kilo vermede yeni umut: Coenzym J

05 Ocak 2016 Salı, 20:08
keci-yogurdu


Cambridge Üniversitesi bilim adamlarının yaptığı araştırmayla keçi yoğurdunun yeni faydaları belirlendi. Bilim insanları keçi yoğurdunun içinde yağları yakan mucizevi bir enzim keşfettiklerini iddia ederek kilo vermeyi düşünenlere bol bol keçi yoğurdu tüketmelerini öneriyor.

Daha önce yaptıkları araştırmalarda keçi yoğurdunun birçok hastalığın tedavisinde faydalı olduğunu ortaya çıkaran bilim adamları her gün 125 gram keçi yoğurdu tüketmenin; cildi pürüzsüz hale getirdiğini, saçları güçlendirip parlattığını ve yaşlanmayı geciktirdiğini de açıkladılar.

Yeni umut: Coenzym J

Keçi yoğurdunun içerisinde bulunan ”Coenzym J” adı verilen enzim sayesinde keçi yoğurdun yakın gelecekte, milyonlarca insanın zayıflama umudu haline gelebileceği belirtiliyor. Keçi yoğurdun içindeki ”Coenzym J”yi keşfeden Prof. Erik Pointer bu mucize enzim sayesinde keçi yoğurdu,zayıflamak isteyenlerin ideal besini haline geliyor.

Ayrıca ”Coenzym J”nin beyinde oluşan açlık hissini bastırdığını, bu etki sayesinde insanların sürekli kilo alıp vermesinin de önlenebileceğini belirtiyor. Keçi yoğurdunun öğünlerde, diğer yemeklerin yanında ya da öğün aralarında tüketilmesi tavsiye ediliyor.

Konuyu oylayın:

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir