Kamu Çalışanları Erken Emekli Olabilir

29 Şubat 2016 Pazartesi, 10:57


Kamu ve Sağlık alanında çalışan memurlar yeni onaylanacak tasarı ile erken emekli olabilir.

Bundan önceki senelerde emeklilik hakkında her hangi bir yaş yoktu. Belirli yaşlar vardı elbette ancak düşük olduğundan dolayı primini doldurup 2 – 3 sene daha çalışan kişilerin emekli olması kolaydı. Fakat emeklilere verilen aylık maaş ülke ekonomisini ciddi derecede olumsuz etkilediği için yaş yukarı çıkartılmaya başlandı ve yeni işe başlayanlar için şuanda emeklilik 65 yaştan erken görünmüyor.

Türkiye Büyük Millet Meclisinde milletvekilleri 2015 yılından beri kamu çalışanlarının erken emekli olabilmesi için görüşmeler yapıyor. Özellikle milletvekillerinin pek çoğu sağlık çalışanlarının erken emekli olması gerektiğini belirtiyor. Çünkü en çok yıpranan mesleklerden bir tanesi de sağlık çalışanlarıdır.

Yasa henüz hazır değil. Yani bu kanun Türkiye Büyük Millet Meclisine Ekim 2016 civarında sunulacak. Muhtemelen kabul edilir diye düşünülmektedir. Sağlık çalışanları için 5 yıl çalışmaya 1 yıl yıpranma verilmeyi düşünüyor bu şekilde sağlık çalışanları daha çabuk emekli olabilecek. Erken emeklilik bütün kamu çalışanlarını da etkiliyor. Umarız özel işte çalışanlarında erken emeklilik şansı olur.

Konuyu oylayın:

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir