Kalp Krizi Hayat Kaybettiriyor

26 Aralık 2015 Cumartesi, 17:44
Kalp Krizi Hayat Kaybettiriyor


Kalp, insanlarda dinlenme anında dakikada 60-80 kez tüm vücuda kan pompalayan güçlü bir pompadır. Tüm vücudun kan ihtiyacını karşılarken kendisinin de beslenmesi için kan kullanması gerekir. Kalbin kendini besleyen damarların dolaşım bozukluğunda koroner yetersizlik meydana gelir. Koroner yetersizlik durumları koroner damarlardaki darlıkların tipine, derecesine ve yerine göre değişir. Bazıları anjina seviyesinde kalırken diğerleri krize dönüşebilir. Genelde fiziksel aktivite sırasında ortaya çıkan ve dinlenmekle geçen göğüs ağrıları (anjina) ilk uyarılardandır. Eforlu EKG ile kalp damarlarının fonksiyonelliği değerlendirilebilir. Anjinasız da kalp krizleri sık görülmektedir. Kalp damarları ânî olarak tıkanırsa kalp krizi ortaya çıkar.

Kalp krizinin en yaygın olarak görülen belirtileri; yoğun bir halsizlik, kalbin çok hızlı çarpması ya da düzensiz kalp çarpıntısı, nefes darlığı, kalbe yetersiz kan gelmesi sonucu oluşan göğüs ağrısıdır. Eğer bunları normal günlük aktiviteleriniz sırasında yaşarsanız bu kalp krizi belirtisi olabilir. Kalp krizi sırasında göğüste yaşanan baskı, doluluk hissi ve göğüs sanki eziliyormuş gibi yaşanan ağrı genellikle bir kaç dakikadan uzun sürer. Ağrının derecesi, krizin şiddetine göre orta dereceliden şiddetliye doğru farklılık gösterebilir. ABD-Los Angeles’taki Cedars-Sinai Kalp Enstitüsü’ndeki yapılan bir araştırmada, ani kalp krizi olarak tanımlanan ölümlerin çoğunda vücudun önceden alarm verdiği ama anlaşılamadığı ortaya çıktı. 2002- 2012 arasını kapsayan araştırmada 35 ila 65 yaş arası bin 100 hastanın verilerini inceleyen uzmanlar, hastaların 24 saat önce nefes darlığı ve göğüs ağrısı gibi spesifik belirtiler gösterdiğini saptadı. Uzmanlara göre kalp krizi sebebiyle hayatını kaybedenlerin büyük çoğunluğu, bu belirtiler gözden kaçırıldığı ve geç müdahale edildiği için hayatını kaybediyor. Kalp krizi geçirdiğinizden şüpheleniyorsanız Alo Sağlık Danışma Hattı Telefon Numarası 184‘ü ya da 112 Acil Hattı‘nı arayın.

Konuyu oylayın:

Yorum

  1. Hamit

    27 Aralık 2015 at 23:42

    Dedem gayet sağlıklı biriydi, bir akşam oturduk sohbet ettik falan gece kalp krizinden vefat etti. Kimi sevdiysem kalp krizinden gitti zaten babaannemde gece kalp krizi geçirmişti. Bende böyle giderim herhalde:)

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir