Kabızlık Nasıl Geçer, Belirtisi, Tedavisi

20 Aralık 2016 Salı, 14:39

Kabızlık ya da konstipasyon, bağırsak hareketlerinin yetersiz olması (haftada üç kez veya daha az sayıda) veya bağırsak hareketlerinin %25’inden çoğunda dışkılama güçlüğü, kabızlık olarak adlandırılır. Kabızlık sıklıkla dışkının tam boşalmaması, dışkıda incelme ve ağrılı dışkılamaya neden olur, kabızlık olarak adlandırılır.

kabizlik

Kabızlığa genel nüfusta %2-30 arasında rastlanır. Kabızlık bazen bağırsak hareketlerinde yavaşlama ve bazen de tıkayıcı tipte dışkılama nedeniyle olabilir. Bağırsak hareketlerinde yavaşlama, beslenme şekli (yetersiz sıvı veya lif alımı), hormonal durum (hipotiroidi), metabolik hastalıklar (şeker hastalığı, tiroid bezinin az çalışması vb.), anismus ve bazı ilaçlara (ağrı kesici, sakinleştirici, idrar söktürücü, allerji ilaçları, bizmut içeren mide ilaçları) bağlı olarak gelişebilir. Kabızlık sorunu olan hastaların %50’sinde tıkayıcı tipte dışkılama olduğu belirlenmiştir. Kabızlığa karın ağrısı eşlik etmez, beraberinde karın ağrısı olması huzursuz bağırsak sendromu varlığında görülür. Kabzılık süresinin giderek uzaması ile birlikte dışkı sertleşip taşlaşmış dışkı (fekal impaksiyon) şekline dönüşüp bağırsak düğümlenmesine yol açabilir.

 

Kabızlık Tanısı:

 

Kabızlık teşhisi sadece uzman doktorlar tarafından konulabilir. Kabızlık; Makat muayenesi, kolonoskopi ve ilaçlı bağırsak filmi ile teşhis edilir.

 

Kabızlığın Tedavisi:

 

Kabızlığa yakalanan kişilere öncelikle diyet önerilir. Onun dışında dışkı gevşeticiler (magnezyum, laktuloz vs.) tavsiye edilir. Hastalığın ilerlemesi durumunda cerrahi müdahale gerekebilir.

 

Kabızlığa Ne İyi Gelir:

 

Kabızlık sorunu yaşayanlar aşağıdaki önerileri dikkate almalıdırlar;

 • Kuru kayısıyı ve kuru mürdüm eriğini akşamdan bir bardak suyun içinde bekleterek sabah aç karnına bu suyu için. Suyu içtikten sonra kayısı ve erikleri yiyin. Bu işlemi her sabah tekrarlayın.
 • Keten tohumunu havanda biraz döverek sabahları aç karnına, az yağlı yoğurtla karıştırarak yiyin.
 • Akşamdan bir kilo arpayı üzerini örtecek kadar suyun içine koyun ve sabaha kadar bekletin. Sabah haşlayın ve içine iki adet kabak, bir miktar pırasa, ıspanak, kereviz sapı, bir çorba kaşığı zeytinyağı, bir tutam tuz ekleyerek pişirin. Hazırladığınız bu çorbayı sabah aç karnına için.
 • İki yumurta sarısını kek kabında iyice çırpın. Bir fincan sıvı yağın içine tarçını ekleyip ayrı bir kapta çırpın ve yumurtanın içine katın. 50 gr az öğütülmüş keten tohumu, 50 gr yulaf ezmesi, bir miktar mürdüm eriği, 1-1.5 kahve fincanı şeker, tam buğday ununu da ekleyerek normal bir kek hamuru elde edin. Hamuru 150-160 derecede pişirin. Keki iki ince dilimden fazla yemeyin.
 • Günde 2-3 Lt su tüketmeyi ihmal etmeyiniz.

İbrahim Saraçoğlu – Kabızlık için Kür Tarifi (Video)

2 Yorum

 1. Kabıznabız

  19 Nisan 2016 at 06:04

  Kabızım çok kabızım. Kendime kabızım .anneme kabızım. Düz duvara kabızım. Suriyelilere kabızım.ev sahibine kabızım .BEN KABIZIM

 2. Kabızlıktan kurtulan

  5 Aralık 2014 at 14:51

  Kabızlık çok kötü gerçekten ben çok çektim, kuru kayısı falan dediler ama pek işe yaramadı. Her lavaboya gittiğimde kan geliyordu bol su için hamurlu yemekler yemeyin yeşillik yiyin ve mutlaka çorba için. Hamur yemekleri çok kötü yapıyor aman uzak durun. İnşallah hemen kurtulursunuz.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir