İstanbul’da Gezilecek Yerler

13 Kasım 2015 Cuma, 16:35
istanbulda gezilecek yerler


Şüphesiz herkesin sevgilisi İstanbul; gelişmiş bir şehir olmasının yanında biribirinden güzel tarihi mekanları ve yapıları ile dünyanın en gözde şehirlerin biridir. Zamanında başkentlik de yapmış olan bu şehri henüz gezmediyseniz aşağıda listesini vereceğimiz mekanların her birisinde bu güzel hissi sizde yaşayın ve kendiniz İstanbulun vaadettiği mistik, büyülü atmosfere bırakın. Ve listemiz:

Ayasofya

Ziyaret eden pek çok kişide hayranlık uyandıran güzelliği ve işçiliğiyle Ayasofya Müzesi, kesinlikle gidilmesi ve görülmesi gerek yerlerden biridir.

532 tarihinde Bizans İmparatoru olan Birinci Jüstinyen ‘in emri ile inşaa edilmiş olan bu görkemli yapı, çok çok sonraları İstanbul’un feth eden Fatih Sultan Mehmet tarafından camiiye dönüştürülmüştür. Dünya kültür mirasının en önemli inşaaları içerisine dahil olan Ayasofya, tarihin tozlu sayfalarını şöyle bir çevirip eskiye dönmek isteyenler, gizem severler için ideal bir durak noktasıdır.

Kız Kulesi

İstanbul Boğazı’nda Üsküdara’a yakın kısımda yer alan, oldukça minik bir adacık üstünde yerleşmiş Kız Kulesi, elbette ki bu güzel şehrin en temel yapıtaşı olan ve simgeleyen bir yapıdır. Hakkında pek çok değişik hikaye anlatılan bu gizemli kule en çok anlatılan efsanelerden birine göre kralın rüyasında kızının başına kötü şeyler geleceğini görmesiyle onu korumak için bu kuleye yerleştirir. Gizem dolu İstanbul’un gizemli kızı size de hikayesini anlatacak.
Bugün restoran ve bar olarak hizmet veren bu eşsiz kule, muhteşem boğaz görüntüsü, sevdiğiniz insanlarla veya eşinizle güzel bir akşam yemeği ya da huzur dolu bir öğle yemeği için gidebileceğiniz favori mekanlardandır.

Yerebatan Sarnıcı

Denizin içinden yükselen surları ve üzerine dolaşan enteresan hikayelerle bilinen Yerebatan Sarnıcı, gerçekten insanda merak duygusu uyandıran ilginç yerlerden birisi.
Bizans İmparatoru’nun o zamanlar sarayın su gereksinimini gidermek amaçlı yaptırdığı Yerebatan Sarnıcı, Fatih Sultan Mehmet zamanında da bu doğrultuda kullanılmış. Bir söyletiye göre, sütunların üzerinde bulunan biçimlerin göz yaşını anımsatması tesadüfi değil. Bu simgelerle büyük Basilika yapılır iken yitirilen kölelere hissedilen elem ifade edilmek istenmiş. Bu nedenle Yerebatan Sarnıcı yapımı itibariyle de oldukça çok ilgi görmektedir.

Topkapı Sarayı

Görkemli ve hayret verici mimarisiyle turistleri kendine çeken Topkapı Sarayı, İstanbul’da gidilmesi elzem olan başlıca yapılar arasındadır. 1478 yılında Fatih Sultan Mehmet’in emri ile yapılan saray, 400 yıl süresince Osmanlı padişahlarına ev sahipliği yapmış olup devlet idaresinin bulunduğu ana birim olma özelliğini taşımaktadır.
İlk olarak Abdülmecit zamanında ziyaretlere kapılarını açan Topkapı Sarayı, Osmanlı zamanından kalan emareleriyle tarihe tanıklık etmenizi sağlarken, sizi gizemli bir yolculuğa çıkaracak.

Haseki Hürrem Hamamı

Kanuni Sultan Süleyman’ın eşi Hürrem Sultan’a ithafen Mimar Sinan’a inşaa ettirilmiş olan hamam, İstanbul’un en nadide tarihi yapılarından biridir. Mimar Sinan’ın inşaa ettiği en büyük hamam olarak bilinen bu yapı, bugün ise dizilerle birlikte bilinirliği artmış ve dikkat çeken yapılar arasında öne çıkmaya başlamıştır. Haseki Hürrem hamamının sıcacık havasında eşsiz bir hamam keyfi sürebilirsiniz.
Dolmabahçe Sarayı
İmparatorluk zamanında Osmanlı Kaptan-ı Derya’sının gemileri demirlediği bir saha olarak kullanılan Dolmabahçe Sarayı, sonraki zamanlarda has bahçeye dönüştürülmüştür. Cumhuriyet zamanında Atatürk’ün İstanbul’a geldiği dönemde kaldığı yer olarak bilinen bu saray, aynı zamanda ölümünün gerçekleştiği yer olmasıyla da büyük önem arz eder. Tarihi açıdan farklı bir yere sahip olan bu saray, İstanbul’da görülmesi elzem olan yerlerden biridir.
Kapalıçarşı
 İstanbul’un ortasında, Beyazıt’ta bulunan Kapalıçarşı, tarihi yapısı ve rengarenk alışveriş mekanlarıyla yerli-yabancı pek çok turistin ilgi odağıdır. Kapalıçarşı, Fatih Sultan Mehmet aracılığıyla insanların ürettiklerini sergileyip pazarlayabilmeleri için inşaa edilmiştir.

Gün içerisinde yüz binlerce insanın bulunduğu bu çarşı, her zaman hareketli ve canlı olmayı başarmış ender mekanlardandır. Binbir çeşit mağazaların yer aldığı Kapalıçarşı’da aradığınız nerdeyse her şeyi bulabilmeniz olasıdır.

Adalar

İstanbul’a dahil ama bir o kadar da ayrı gibi olan adalar şehirden bunaldığınızda kaçabileceğiniz en hoş yerler. Bir başka adıyla Prens Adaları denilen bu takım adalar, bugünlerde nostaljik atmosferi, romantik havası ve trafiğe kapatılmış yollarıyla haftasonu yapılacak keyifler için oldukça uygun.

Bu arada, adalara prens Adaları denilmesinin tabiki bir nedeni de var; Bizans İmparatorluğu zamanında taç giymiş birçok saray azası İstanbul’a kısmen uzak düşen bu adalara sürgün yollanmış, ve çok sayıda prens bir dönem burada hayatını sürdürmüş. Dolayısıyla bu adalara da Prens Adaları ismi takılmış.
Bisiklete binebileceğiniz tarihi havayı soluyacağınız, piknik yapıp yeşilliğinin tadını çıkaracağınız adalara bir hafta sonu yolunuzu düşürün.

İstiklal Caddesi

1930’lu yılların başlarında düzenlenen ve Cadde-i Kebir olarak adlandırılan İstiklal Caddesi İstanbul’un en bilindik caddelerinden biridir. Çok yıllar şehirdeki yabancı kitleye ev sahipliği yapan İstiklal Caddesi, tarihi binaları, binbir türlü kafe ve restoranları, eğlence merkezleri, kültür sanat merkanları ve oldukça çok cazibe noktalarıyla hareketli bir caddedir.
Her yaşta, her tarzda, her kesimden insana denk geleceğiniz İstiklal Caddesi günün her anı hareketli ve canlı bir atmosfere sahiptir. Uzunca yayılan, bu büyük caddede yürümek bile keyif vericidir.

Konuyu oylayın:

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir