İşsizlik Maaşı Artıyor Mu?

24 Şubat 2016 Çarşamba, 18:47
işsizl


İşsizlere verilen işsizlik maaşı artacak mı? süresi uzuyor mu?

Eskiden çalışan ve kendi kusurları olmadığı halde işten kovulan kişilerin giderlerinin karşılanabilmesi için bir süre boyunca işsizlik maaşı verilmektedir. Eskiden işsizlik maaşı 10 ay alınmaktaydı. Tabi bazı Avrupa ülkelerinde bu işsizlik maaşı ömür boyu verilebiliyor. Ancak Türkiye ile o ülkelerin bütçesini karşılaştırmak biraz yanlış olacaktır. Her ne kadar bütçemizi her sene toparlıyor olsak da Cumhuriyetin ilanı yapılmaya yakın senelerde ülkemiz de oldukça büyük savaşlar yaşanmış ve bu savaşlardan dolayı ekonomimiz büyük zarar görmüştür.

İşsizlere verilen maaş artacak. Söz konusu tasarı ile işsizlerin 10 ay boyunca aldığı maaş artık 15 ay boyunca verilecek. İşsizlik maaşlarına ise zam yapılacak ve yeni gelen gelişmeler ile işsizlerin yüzü gülecek.

Buna göre en düşük işsizlik maaşı 653 lirayken en yüksek işsizlik maaşı Bin 307 lira olacak. Tabi maaşı yüksek olan kişilerin ücreti daha yüksek olacak. Örneğin çalıştığı anda 3 Bin lira maaş alan ve kendi kusuru olmadığı halde işten çıkartılan kişiler çalışırken aldığı maaşın%60-70’ini işsizlik maaşı ile alacak. Yani 2 Bin liradan azla maaş almış olacak.

Konuyu oylayın:

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir