İşçiyi Fazla Çalıştıran Para Cezasına Çarptırılacak

25 Şubat 2016 Perşembe, 19:28
Image of confident colleagues communicating with their boss at meeting


İşçiyi fazla çalıştıran iş yerleri artık para cezasına çarptırılabilir.

Ailesini veya kendisini geçindirmek için bireyler çalışmakta mecburdur. Ancak bazı iş verenler işçiyi fazla çalıştırmakta ve maaşını ise diğer işçiler ile aynı yatırmaktadır. Böyle sorunlar memurlarda olmamaktadır. Çünkü onların belli bir giriş çıkış saatleri olduğu için bu saatlerin dolması ile işi bırakması gerekmektedir. Fakat özel sektörde durum böyle değil. Çünkü patron ne derse işçiler onu yapmaya gayret etmektedir ve işçiler iş yerinden geç çıkmaktadır.

Tabi bazı istisnalar olabiliyor. Örneğin bazı iş verenlerin işin yetişmesi için işçileri fazla çalıştırmaktadır ancak böyle durumlar sürekli olarak değil istisna durumlarda olmaktadır.

Bazı iş verenler ise işçiyi fazla çalıştırmak için mesai saatlerini iyice artırmak ister ve bu çalışma süresini Sosyal Güvenlik Kurumuna prim olarak yansıtmadığı gibi işçinin maaşına da yansıtmamaktadır. Böyle iş verenleri artık Sosyal Güvenlik Kurumu araştıracak ve söz konusu bu gibi iş verenler para cezasına çarptırılmakla birlikte iş yerinin kapanması gibi durumlarla da karşılaşabilir.

Konuyu oylayın:

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir