HTC’nin Teknoloji Dünyasından Kayışı Sürüyor !

13 Ocak 2017 Cuma, 20:35

Ünlü akıllı telefon ve VR üreticisi HTC, teknoloji dünyasında 2016 yılında da istediğini elde edemedi.

Artık teknoloji son yıllarda akıllı telefon ve VR olmak üzere çeşitli kategorilerde yeni rekabetler ortaya koydu. Akıllı telefon markaları dendiğinde akla gelen ünlü üreticilerden biri olan HTC, oldukça ünlü olmasına rağmen ve hamlelerini sürekli erken bir biçimde yapıyor olmasına rağmen istediği gelir rakamlarına ulaşamıyor. Ünlü akıllı telefon üreticisi, son olarak VR sektörüne de adım atmıştı ve hatta ürettiği VR oldukça sevilmişti. HTC 10 isimli son derece iddialı bir üst segment akıllı telefonu da piyasaya süren HTC, bu hamlelerine rağmen 2016 yılında düşüşünü sürdürmekten kurtulamadı.

2016 YILI EN DÜŞÜK GELİR ELDE ETTİĞİ YIL OLDU

HTC tarafından  açıklanana göre şirket 2016 yılında toplam 2.42 Milyar Dolar gelir elde etti ve şirketin açıkladığı rakamlar şuana kadar elde ettiği en düşük gelir olarak dikkat çekiyor. Yani HTC tüm yıllar içerisinde en büyük düşüşünü 2016 yılında yaşadı.

PEKİ NEDEN DÜŞÜŞTE?

HTC aslında özellikle işçilik, mimari, tasarım olarak gerçekten de çok kaliteli bir marka. Ürettiği ürünlerde tasarım olarak, işçilik olarak ve sağlamlık olarak gerçekten de çok iyi iş çıkaran HTC, buna rağmen neden kaybediyor? Aslında bunun bir numaralı sebebi HTC’nin net bir piyasa analizi yapamıyor oluşu. HTC, Apple gibi kendi işletim sistemine ve büyük bir hayran kitlesine sahip bir kuruluş değil. Ancak buna rağmen HTC, piyasaya sunduğu ürünleri biraz pahalı etiketlendirince insanlar satın almayı tercih etmiyorlar. Mesela 1000 TL’ye satın alınabilecek orta segment bir telefon varken HTC 1000 TL barajına giriş segment bir telefon eklediğinde kullanıcı orta segment olan cihazı yani farklı bir markayı tercih ediyor. Haliyle Meizu, Xiaomi ve benzeri markalar HTC’den daha çok satmayı başarıyor.

STRATEJİ DEĞİŞTİRDİ

HTC, yaşanan düşüşün devam etmemesi için 2017 yılında yeni bir strateji ile yoluna devam ediyor. Tanıtılan iki adet yeni akıllı telefonun tasarımsal ve yapısal farklılıkları da bunun göstergesi. Söz konusu iki telefonun tanıtım haberlerini de sitemize ekledik ana sayfaya dönüp okuyabilirsiniz.

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir