Heroes Of Newerth İncelemesi

11 Ocak 2017 Çarşamba, 21:05

League of Legends, DOTA gibi oyunlara güçlü bir rakip olan Heroes of Newerth 100’den fazla karakteri ile dikkatleri üzerine çekmeyi başardı. DOTA haritasında oyuna Legion (iyiler) ya da Hellbourne’den (kötüler) bir karakter seçerek oyuna başlıyorsunuz.

Heroes-Of-Newerth

Karakterler 3 kategoride. Bunlar; Agility, Strenght ve Intelligence. Kategorilere göre sınıflandırmalarda değişiyor. Mesela Int herolar skill damage’leri ile muazzam güçler ortaya çıkartabilirler, ya da support(

destek) olarak oynayıp takımlarına yardımcı karakterler olabilirler. Agi herolar ise tamamen fiziksel hasara dayalı, attack speedleri yüksek ve birebir savaşmamanız gereken karakterlerdir. Str herolar ise Tank olup savaş başlatabilirler ve kolayca ölmezler. Ayrıca kullanışlı skileri ile de takımının takım savaşını kazanmasını ve dolayısıyla oyunu kazanmalarına büyük yardımları dokunabilir.

Yeni başlayan oyuncular için, oyun başlarda karakterleri tanımadığınız için büyük bir sıkıntıya yol açacaktır. Fakat ilerleyen zamanlarda karakterleri, eşyaları, kurye kullanımını ve rün kontrolünü öğrenince oyundan muazzam bir zevk almaya başlayacaksınız.

HoN tamamiyle F2P değil. Oyun içinde ki kostümler maalesef cebinizden çıkacak paraya göre güzelleşiyor. Ama üzülmeyin, HoN hiç para ödemeden de gayet güzel bir görünüme ve oynanışa sahip.

Oyun aslında DOTA’yı andırıyor. (Dota 1’den bahsediyorum.) Grafikleri, Heroları, İtemleri vs. DOTA 1 ile büyük benzerlikler gösteriyor. Hatta belki de tek farkı kuryenin kendi kendine çıkması. Yani birinin satın almasına gerek yok. Oyun başladığı andan itibaren bir kurye oluyor. Fakat takımda 5 kişi olunca bazen bir kurye yetmiyor.

Map durumu ise DOTA 1 map’i ile hemen hemen aynı. Grafiklerde ufak oynamalar yapılmış. Ancak rünler, Jungle campler ve kuleler tamamiyle değiştirilmiş. Sistem olarak farklı da olsa oynayış yönünden hemen hemen aynı. Ne de olsa MOBA.

Oyunda Serbest Seçim (All Pick), Üçlü Seçim (Single Draft), Yasaklı Seçim (Banning Pick) ve Dengeli Rastgele (Balanced Random) olmak üzere 4 mod bulunuyor.

All Pick modunda, herkes istediği karakteri seçerek oyuna girebiliyor. Single Draft modunda her oyuncuya bir Zeka (INT), bir Çeviklik (AGI) ve bir Direnç (STR) Hero veriliyor. Bunlardan birini seçiyorsunuz. Banning Pick modunda en üstte ki mavi ve pembe renkli oyuncular, 3’er kahramanı yasaklar. Daha sonra oyuncular kalan kahramanlardan havuzundan seçimlerini yaparlar. Yani klasik Ranked mantığı. Balanced Random modunda 5 oyuncuya da kısmen rastgele kahraman verilir. Kısmen olmasının sebebi ise iki takımada birer tane Carry, Support, 2 Tank ve bir de takım herosu veriliyor olması.

HON 27 şubat itibariyle Türkiye sunucularını kapattı. Ama üzülmeyim EU serverlarından oynamaya devam edebilirsiniz. İyi oyunlar!

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir