Gut Hastalığı – Belirtileri – Tedavisi – Nasıl Geçer

20 Aralık 2016 Salı, 16:36

Gut, ayırt edici özelliği tekrarlayan akut enflamatuvar artrit (kırmızı renkli, hassas, sıcak, eklem şişliği) olan bir tıbbi durumdur. En sık etkilenen bölge, ayak başparmağının tabanındaki tarak kemiği-parmak kemiği eklemidir (vakaların yaklaşık %50’si). Bununla birlikte kireçlenme, böbrek taşı veya ürat nefropati şeklinde de var olabilir. Gutun sebebi kanda ürik asit düzeyinin yükselmesidir. Ürik asit kristalleşir ve kristaller eklemlerde, tendonlarda ve çevre dokularda birikir.

Gut hastalığının en sık görülen belirtisi ayak başparmağı kızarıklığı. Fotoğrafı dikkatle inceleyiniz.

Gut hastalığının en sık görülen belirtisi ayak başparmağı kızarıklığı. Fotoğrafı dikkatle inceleyiniz.

Bu özgün kristallerin eklem sıvısında görülmesiyle klinik tanı doğrulanmış olur. Nonsteroidal antienflamatuvar ilaçlar (NSAİİ’ler), steroidler veya kolşisin ile yapılan tedaviler belirtileri iyileştirir. Akut atak geçtiğinde, hayat tarzındaki değişikliklerle ürik asit düzeyleri genelde düşer ve sık atak görülen kişilerde allopürinol veya probenesid uzun süreli koruma sağlar. Son on-onbeş yıldır gutun sıklığı artmıştır ve hayatlarının bir dönemindeBatıdaki popülasyonun yaklaşık %1-2’sini etkilemektedir. Bu artışın, popülasyondaki metabolik sendrom, daha uzun hayat süresi beklentisi ve beslenme düzenindeki değişiklikler gibi risk faktörlerinin artışına bağlı olduğu düşünülmektedir. Gut geçmişte “kralların hastalığı” veya “zengin hastalığı” olarak adlandırılmaktaydı.

Gut Hastalığının Belirtileri: Gut hastalığının en sık görülen belirtisi sağ ayak baş parmağında ortaya çıkan şişliktir. Hastalık daha sonra ilerleyerek eklemlerde ani ağrılara sebep olabilir. Topuklar, bilekler, ve parmaklarda da görülüp diğer eklemlerde de şişme, kızarıklık ve ağrılara sebep olabilir.

Fotoğrafta sol ayağı tamamen şişmiş bir gut hastası görülüyor.

Fotoğrafta sol ayağı tamamen şişmiş bir gut hastası görülüyor.

Gut Hastalığının Sebebi: Gut hastalığı genel olarak; pürin oranı yüksek besinlerin (Et, balık, alkol, baklagiller vs.) aşırı tüketimi sonucu ortaya çıkan bir hastalık olarak bilinir. Özellikle çok fazla et tüketenlerde görüldüğü için “Kral hastalığı” olarak isimlendirilmiştir. Gut hastalığının altında yatan en önemli neden hiperürisemidir. Bu durum beslenme düzeni, genetik yatkınlık veya ürik asit tuzları olan üratın yeterince atılmaması dahil birkaç nedene bağlı olarak ortaya çıkabilir. Ürik asitin böbreklerden yeterince atılamaması vakaların yaklaşık %90’ında hiperüriseminin ana nedeni olmasına rağmen aşırı ürik asit üretimi %10’dan daha azında ana nedendir. Hiperürisemisi olan kişilerin yaklaşık %10’unda, hayatlarının bir döneminde gut gelişir. Bununla birlikte, hiperürisemi derecesine bağlı olarak risk değişiklik gösterir. Düzeyler 415 ve 530 μmol/l (7 ve 8.9 mg/dl) arasında olduğunda risk her yıl için %0,5 ve 535 μmol/l’den (9 mg/dl) daha yüksek düzeylere sahip kişilerde risk her yıl için %4,5’tir.

Gut Hastalığı Tedavisi:  Tedavinin ilk amacı akut atakların hafifletilmesidir. Ürik asit düzeylerini düşürmek için kullanılan farklı ilaçlar tekrarlanan atakları önleyebilir. Günde birkaç kez 20-30 dakika boyunca uygulanan buz ağrıyı azaltır. Akut tedavi seçenekleri nonsteroidal antienflamatuvar ilaçlar (NSAİİ’ler), kolşisin ve steroid, hastalığın önlenmesine yönelik seçenekler allopurinol, febuksostat ve probenesiddir. Ürik asit düzeylerinin düşürülmesi hastalığı tedavi edebilir.

Not: Gut hastalığına yakalanan kişiler 1-4 hafta arasında yatağa mahkum olmaktadırlar. Gut hastalığı ortaya çıktıktan sonra, tedavi eden bir ilaç bulunmamaktadır. Bazı ilaçlar ürik asit seviyesini düşürüyor olsa da, önceden üretilen ürik asitlerin kristal şeklinde eklemlere depolanmasından dolayı oluşan ağrılara etki etmemektedir. Gut hastalığına yakalanan kişilerde ağrıları azaltmanın en etkili yolu; doktorunuzun vereceği iğneleri vurdurmak ve yine doktorunuzun tavsiye ettiği eklem ağrısını azaltan (Etol Fort gibi) ilaçları kullanmaktır. Ayrıca gut hastalığı için üretilen ilaçlar doktor tavsiyesi olmadan kesinlikle kullanılmamalıdır. Böbrek yetmezliğine kadar varan çok ciddi yan etkileri mevcuttur.

21 Yorum

 1. eray.i

  22 Kasım 2016 at 10:39

  gut atakları için en etkili yöntem karadut’tur. Mevsiminde KAradut’un kendisini, diğer zamanlarda ise özellikle pekmezini, olmazsa konsantre suyunu veya reçelini tüketebilirsiniz. Yediğiniz andan itibaren etkisini göreceksiniz. Gut ağrıları başladığında sabah öğle akşam ve yatarken birer kaşık pekmezinden yerseniz sabah kalktığında ağrılarda bariz azalma görürsünüz 2-3 günde tamamen geçirecektir.

 2. Burak

  3 Kasım 2016 at 11:42

  geçmiş senelerde cok umursamıyordum ama bu sene içerisinde 4 atak geçirdim biri ayak baş parmağımda biri ayak altında 2 si el işaret parmağımda . Kan testlerinde ürik asitim normal cıkıyor. El ve ayak filmlerimde bir şey bulunamadı Romatoloji uzmanı doktorum gut a benzemediğini söyledi ama ney olabileceğini daha söylemedi. Atak geçmişini düşündüğüm zaman bir çok atak öncesi ya alkol tükerimim fazla yada balık yedim. Yaklasık benim hatırladığım 10 civarı ataktan birtanesinde sadece uzun süreli bir alkol tüketmediğimi ve protoğin yüklenmediğimi hatırlıyorum. ( karın ağrısı baş ağrısı ateşlenme söz konusu değil sadece eklemlerde şişlik hassasiyet 6-7 günlük ağrı söz konusu) Başka ne olabilir acaba

  • admin

   3 Kasım 2016 at 16:00

   Gut ortaya çıktıktan sonra yapılan analizlerde ürik asit seviyesinin normal görünmesi bir şey ifade etmeyebilir. Çünkü gut çıkmadan önce fazla ürik asit kıkırdaklara kristaller şeklinde depolanır, ve bundan sonra gut ağrıları ortaya çıkar.

 3. Mehmet yavuz Gökmenoğlu

  13 Ağustos 2016 at 04:39

  Sağ ayak başparmakta şiddetli ağrı ve mora çalan kızartı belirtileri ile doktora gittim. Ayağım çorap dahi giyemeyecek şekilde şiddetle sancıyordu, ayağıma mecburen poşet geçirdim. Doktora gidiş,dönüş esnasında geçen sürede ayağımda ciddi bir rahatlama olduğunu farkettim, poşet ayağımın çok aşırı terlemesine sebep olmuştu. Verilen ilaçları hemen kullanmakla birlikte poşet kullanmaya devam ettim,5saat sonra sancıyan yere parmak basacak ve hafif aksayarak yürüyecek kadar rahatladım. Hastalıkların kişilere göre farklı şekilde seyrettiğini unutmamak lazım.

 4. Erman FURTUNA

  10 Ağustos 2016 at 19:18

  4 sene önce gut hastaligim başladı ürik asitim bir türlü düşmedi her gece sürekli bir tane kolsisun gut ilacı aldım bu sure zarfında sıkıntım olmadı ama şimdide kronik lösemi başlangıcı teşhisi kondu bana aman dikkat bu ilaç çok fena yan etkileri bu hastalığı tetikliyormus

  • admin

   10 Ağustos 2016 at 20:11

   Geçmiş olsun, acil şifa dileriz.

 5. ferdi karabulut

  23 Haziran 2016 at 21:56

  slm benim adım ferdi bende azda olsa doktorun dedigi gut sag ayak bilegim agriyodu kan degerim de %6 olacagına %7 çıktı doktorda bana [ürikooliz 300] yarım kulamamı söledi ama bu ilaç fayda vermedi ne yapayım

 6. Bülent

  8 Haziran 2016 at 13:04

  Sol baş parmağım ilk resimdeki gibi ilaç kullanıyorum fakat şişlik tam geçmiyor geçermi acaba

 7. Bülent

  8 Haziran 2016 at 02:48

  Herkese rabbim şifa versin iki aydır gut ile tanıştım ilaç kullanıyorum ilacı bi kaç gün bıraktığımda ağrılarım çoğalıyor birde bu ayak baş parmağım aynı resimdeki gibi şişlik bir türlü düzelmiyor

 8. Deniz

  21 Mayıs 2016 at 16:46

  Kızım ben gut hastalığı var dedi ver. gut için ilaç vermedi kızımin. şeker için ilaç verdi gut başlangıç dendi ne yapmam gerekiyor iyileşme olurum

 9. aydin

  14 Mayıs 2016 at 09:00

  Slm faruk by ben yeni yakalindim gut hastaligina tedavisi nedir nasil gecer bu hastalik ben ilac kulanmayi sevmiyorum dogal bitkisel gibi tedavi nasil olabilirim

  • admin

   14 Mayıs 2016 at 11:07

   Gut hastalığına yakalandıktan sonra uygulanabilecek bir tedavi yok şuanda. Sonrası için bol bol kiraz yemenizi ve kandaki ürik asit miktarını azaltmanızı tavsiye ederiz. Ağrılarınızın hafiflemesi için mutlaka doktorlara başvurun, yapılacak iğne veya verilecek ilaçlarla acılarınız azaltılabilir. Aksi durumda acılardan duramaz hale gelebilirsiniz.

 10. Halil

  13 Temmuz 2015 at 08:49

  Merhaba kolay gelsin bende 19 yaşındandan bu zamana kadar gut hastalıgı var şimdi yaşım 30 ürikasit kan degerleri bende 14 bazen 21 çıkıyor colsin kullanıyorum etki etmiyor ürkoliz kullanamıyorum kullandıgım zaman her yerim daha çok agrıyor hemen hemen hergün kaş gevşetici ve agrı kesici haplar kullanıyorum ataklarda ne yapmam lazım bazen hastaneye zor gidiyoru agrılardan hemen bi serum igne yapıyorlar ertesi gün aynı barmaklarım ve kolum şişiyor süre sizde de bu hastalık var rabbime şikayet olmasın bazen çok agrım oluyor bilgi verirseniz çok sevenirim allah bütün kullarına acil şifalar versin

  • admin

   13 Temmuz 2015 at 13:52

   Allah acil şifa nasip etsin kardeşim, çok uzun zamandır çekiyormuşsun hakikaten. Yemene, içmene dikkat ediyor musun? Kilo durumun nasıl?

  • Faruk

   20 Şubat 2016 at 22:26

   Bendede yeni başladı 300-350 gr kerevizi kabuk ve yapraklarıyla birlikte ince ince kesip 2 bardak su ekleyip bir tencereyle üstü kapalı en az 10 dk kaynatıp suyunu iç hemen etkisini görüyorsun. Ancak yüksek tansiyon hastası isen bu kürü uygulama.

 11. ercan güzel

  27 Haziran 2015 at 08:39

  merhabalar ramazan ayının 5. günü sabah kalktığımda öyle şiddetli bir ağrı tarifsiz. ayağımı kesseler rıza göstereceğim. daha önceki ataklar 1 hafta 15 gün sürdüğü oluyordu. 1 günde o şiddetli ağrı yüzde seksen oranında azaldı. nasıl olduğunu anlatayım umarım sizde faydalanırsınız. oruç tuttuğum için birşey yiyip içemedim akşam gut ilacından 2 adet birden attım. her su bardağına 2 çorba kaşığı hakiki ELMA SİRKESİkoyarak 2 bardak su içtim. gece boyunca 2 kez daha aynı karışımı yaptım. 2 litreye yakın su içtim. ve yarık kilo kiraz yedim sabah kalktığımda ağrılarım yüzde 80 oranında azaldı inşalalh sizde yararlanırsınız

  • admin

   27 Haziran 2015 at 13:58

   Gut hastalığından muzdarip olanların denemesi için güzel bir tavsiye vermişsiniz, gerçi insan o ağrı karşısında yapmayacağı şey yok. Umarım ağrısı olanlara faydalı olur. Özellikle kiraz çok önemli.

 12. Dogan Alper

  12 Mart 2015 at 07:16

  ozellikle ellerimin kasintisindan sikayetciyim.bazen avuc icleri,b azen elimin alt kenarlari, bazen el bas parmak avuc icine yakin kisimlari bazen elimin ustu siddetli kasiniyor.Kesinlikle aci veya agri sanci yok.Iki defa cok siddetli ve uzunsure kasidigimdan saniyorum elim sisti.
  yurt disinda yasiyorum.Hastahaneye iki olayda gittim igne yaptilar,krem ve ilac verdiler.Sislik indi kasintilar durdu.Bir defasindada dermatologa gittim ilac ve krem verdi.Sayfanizda baktigimda gorduyum resimlerin hic biri olusmadi. Hastahanede gut teshisi kondu.
  sadece sikayetim kasinti.Agri yok. Saniyorum kan tahlilleri yaptirmistim.
  Uric Acid max.420 olmasi gerekirken 438 cikti. Doktor bu neden le gut teshisi koydu saniyorum. Internette incelemelerimde agri sanci dan hep bahsediliyor. Bendeki ise kasinti. Kasidikca daha fazla kasimak istegi doguyor. Bana saglikli bilgi verirmisiniz.

  • admin

   12 Mart 2015 at 08:42

   Büyük ihtimal yanlış teşhis konuldu. Gut hastalığını bizzat yaşamış birisi olarak söylemek isterim ki, anlattıklarınız gut hastalığının belirtileri değil. Size tavsiyem başka hastane veya doktora da görünmeniz.

  • saygı tansı

   20 Nisan 2016 at 18:34

   sizinki egzamaya benziyor

 13. nuri öz

  11 Aralık 2014 at 13:22

  kendinize bakın hasta olmak istemiyosanız

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir