GSS Prim Borcu Sildirme

28 Eylül 2015 Pazartesi, 23:38
gss-prim


Genel Sağlık Sigortası (GSS) gün geçtikçe daha fazla can yakmaya devam ediyor. Daha önce şu yazımızda GSS borçluları için başlatılan haciz işlemlerinden bahsetmiştik. Bu uygulama büyük oranda işsiz yada sigortasız çalışan, öğrenci olmayan, 25 yaşını geçmiş erkek ve part time çalışanları etkiliyor.

  • Annesi veya babası SSK emeklisi veya çalışanı olan bir kız hiçbir şekilde bu borca tabi değil. Sadece part-time çalışması durumunda eksik günleri tamamlamak yani ödemek zorunda.
  • Annesi veya babası SSK emeklisi veya çalışanı olan erkek, eğer öğrenciyse 25 yaşına kadar herhangi bir borca tabi değil. Eğer öğrenci değilse bu süre 18 yaşına kadar geçerli. 25 yaşını geçtikten sonra öğrenci de olsa gelir testi yaptırmak ve aylık ödemeleri yapmak zorunda. Aynı zamanda 25 yaşın altında ve öğrenci dahi olsa part-time bir işte çalışıyorsa eksik günleri ödemek zorunda.

Eğer yukarıdaki açıklamadaki herhangi bir ödeme yapmaması gereken grupta iseniz ve yine de borç gözüküyorsa (ki oldukça fazla kişide böyle) öğrenci belgenizle size en yakın SGK müdürlüğüne giderek borcunuzu sildirebilirsiniz. Öğrenciler bu işlemi her yıl tamamlamak zorunda.

gss-borc

GSS prim borcunuz olup olmadığını buradan sorgulayabilirsiniz. Eğer borcunuzu ödemek isterseniz online ödeme yerine bizzat SGK şubesine giderek yapılandırma fırsatından yararlanabilirsiniz.

Konuyu oylayın:

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir