Gerçek Pırlanta Nasıl Anlaşılır – Pırlanta Tektaş

20 Aralık 2016 Salı, 23:39

PIRLANTA YÜZÜK KOLYE TEK TAŞ ALIRKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR? – GERÇEK PIRLANTA NASIL ANLAŞILIR?
PIRLANTA YÜZÜK KOLYE ALIRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER
Pırlanta alırken dikkat edilmesi gereken ilk şey pırlantanın standart 4C kuralına uyup uymamasıdır. Renk ( colour), berraklık (clarity), karat(carat) ve kesim(cut).

“Karat” ile pırlantanın ağırlığı ölçülür. Pırlantanın ağırlığı arttıkça fiyatı da artar. Ama bu artış için doğru orantılı olduğu söylenemez.

Pırlanta alırken sertifikanın önemi büyüktür. Çünkü pırlanta sertifikası insan kimliği gibidir. Sertifika pırlantanın özelliklerini taşır. Fakat sertifikadan sertifikaya fark vardır. Eğer üzerinde sadece 0.30 Ct. dan küçük taşlar varsa üreticinin kendi verdiği sertifikanın hiçbir mahsuru yoktur. Ama 0.30 ve 0.30 Ct. den üzere taşlar kullanılmışsa bağımsız bir laboratuarın sertifikası gerek demektir.

TÜRKİYEDE SERTİFİKALARINI BULABİLECEĞİNİZ LABOATUARLARIN İSİMLERİ

  • IGI Worldwide
  • HRD
  • GIA
  • IDL

Pırlantaların birçoğu renksiz görünür. Ama kendi aralarında da renk tonları vardır. Bir pırlanta ne kadar renksizse o kadar değeri fazladır. Pırlanta da renkler D’ den başlayarak ( diamond kelimesinin baş harfi olan) Z’ ye kadar uzanır. J ve üzeri renginde olanlar yeterli beyazlıktadırlar.

Pırlantanın üzerinde insan elinin değdiği tek şey kesimdir. Pırlantanın insanlara verdiği etkiyi en çok kesim etkiler. Çünkü pırlantayı pırlanta yapan kesimidir.
Aldığınız pırlantayı satan yerin güvenilir, işinde gelişmiş ve marka olmasına dikkat edilmelidir.
Pırlanta doğal bir taşdır. Bu yüzden her pırlantanın kendine has özellikleri vardır. “Doğanın parmak izleri” olarak bilinirler. Bu yüzden bir pırlantadaki maddeciklerin sayısı, rengi, yapısı, konumu ve büyüklüğü, onun doğallığını ve değerini gösterir. Doğal iz taşıyan pırlanta bulmak çok zordur. Zor olduğu için bir pırlanta ne kadar az iz taşıyorsa o kadar kusursuz kabul edilir.
GERÇEK PIRLANTA NASIL ANLAŞILIR?
-Işıltısına bakabilirsiniz. Yapay bir pırlanta, gerçek bir pırlantadan daha az parıldar. Pırlantanın içinden geçen ışığı keskince bükerek yüksek bir kırılma oranına sahip olup olmadığına bakabilirsiniz. Eğer böyle bir ışıltısı vara bu gerek pırlanta demektir.

-Şeffaflığına bakabilirsiniz. Gerçek bir pırlanta şeffaf değildir. Bunu anlamak için bir yazının önüne tutabilirsiniz. Ama bu konuda bir istisna vardır. Bazı pırlantalar sığ kesilir. Bu yüzden yazıyı okuyabilirsiniz. Bu durumu göz önünde bulundurmak gerekir.

-Yansımasına bakabilirsiniz. Gerçek pırlanta gri tonlarında yansıma yapar. Eğer bir pırlanta çok renkli yansıma yapıyorsa ya kalitesi düşük bir pırlantadır yada sahtedir. Ve gerçek bir pırlantanın tüm yüzeyleri yansıma yapar.

-Sudaki durumuna balabilirsiniz. Gerçek bir pırlantayı suya koyarsanız batar. Ama sahte olan pırlanta batmaz.

-Buğulanmasının süresine bakabilirsiniz. Eğer bir pırlantaya nefesinizi verdiğinizde oluşan buğu hemen gidiyorsa bu gerçektir. Fakat 4 saniye içinde buğu geçmiyorsa o pırlanta sahtedir.

Yorum

  1. Mehmet

    26 Aralık 2016 at 21:04

    İnsanların bu lüks tutkusunu hala çözemedim. Birine pırlanta hediye edilmesi neden onu mutlu eder yada neden birine pırlanta hediye etmeyi mantıklı bulur insanlar? Gereksiz şeylere fazla değer biçiyorlarmış gibi geliyor bana, parmağında yada boynunda o taşın görünmesi hayatında neyi değiştirebilir ki? Hayır yani hayat bir pırlantaya o parayı harcayacak kadarda boş değil:)

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir