Geçmişten Günümüze Teknolojinin Hayrete Düşüren Gelişimi

13 Ocak 2017 Cuma, 23:40

Teknoloji, hızına adeta yetişemediğimiz bir hal aldı. Aslında teknoloji bundan binlerce yıl öncesinde dahi söz konusuydu. İnsanlar yavaş yavaş yeni icatlar buluyor, bilime yön veriyor ve çağdaşlık seviyesi giderek yükselmeye başlıyordu. Teknolojinin tarihsel gelişimine bir baktığımızda özellikle son yıllarda yaşanan gelişimleri hayretle takip ediyoruz. Drone cihazları, kendi kendine gidebilen otomobiller, sanal gerçeklik gözlükleri ve daha pek çok yeni teknolojik icat insan beyninin ne kadar da kuvvetli olduğunu gözler önüne seriyor.

SON BİR ASIRDA TEKNOLOJİ

Son bir asırda teknolojinin en parmak ısırtan gelişmelerine baktığımızda ; 1900’lü yılların başında insanlar yük taşımacılığı için henüz at arabalarını kullanmaktayken zamanla artık insanlar taşımacılığı kamyonlar ile yapar oldular. Radyonun keşfi ve kullanılmaya başlanması ise 20.yüzyılın başlarından itibaren söz konusu oldu. Yine 20.yüzyılın başında çeşitli uçuş denemeleri gerçekleştirildi ve bu denemeler insanlığın hava yolu ile tanışmasında büyük rol oynadı. 1921 yılında ise ilk kez robot terimi insanların aklına kazınmaya başlamıştı. Robotlar o yıllardan itibaren insanların duymaya başladığı terimler olmuş, zaman içerisinde çeşitli filmlere dahi konu olmuşlardı. 20.yüzyıl tıpta pek çok ilerlemeyi de beraberinde getirdi. Televizyonların ve radyoların daha aktif olması, telefonla haberleşmenin daha fazla söz konusu olmaya başlamasıyla insanlar iletişim dünyası ile daha fazla iç içe olmaya başladılar.

Ve şu günlerde belki de teknolojinin en hızlı yayıldığı bir dönemi yaşıyoruz. Bundan bir on yıl öncesine kadar akıllı telefonlar diye bir terim bulunmuyordu ve henüz herkes fiziki tuşlara sahip siyah beyaz cep telefonları kullanmaktaydı. Ancak son on yıllık dönemde akıllı telefonlar, tabletler o kadar yaygın hale geldi ki artık insanlara bu durum çok sıradan ve basit gelmeye başladı. Son yıllarda ise insanlık yeni teknolojik gelişmelerden Drone , kendi kendini sürebilen otomobil ve yüksek yapay zekalı robotlar, sanal gerçeklik gözlüğü deneyimleri ile tanıştı. Ve bu son gelişmeler gerçekten de insanlığın yeni bir çağa ayak bastığını bize net bir şekilde gösteriyor. Bundan bir on yıl sonra bizi daha ne gibi devasa değişimlerin beklediğini kim tahmin edebilir ki? Sanırım bu gelişmeler karşısında Stephen Hawking ve onun gibi daha pek çok bilim adamı dahi geleceği yorumlamakta zorlanıyordur.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir