G20 Antalya Başladı

15 Ağustos 2015 Cumartesi, 18:55


Dünyanın en büyük 20 ekonomisinin bir araya geldiği G20 toplantıları, Türkiye liderliğinde Antalya’da başladı. Dünya nüfusunun yaklaşık %65’i ve ekonomik büyüklüğünün %85’ini oluşturan 20 ülke; bakanlar, başbakanlar ve devlet başkanları seviyelerinde katılım gösteriyorlar.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, G20 toplantılarının açılış konuşmasını yaptı. Erdoğan konuşmasında, dünyadaki gelir adaletsizliğine ve teröre karşı ortak tepki verilmesi konusunda yaşanan sıkıntılara değindi. Erdoğan: “Dünya teröre karşı mesafe alınması konusunda maalesef başarılı olamamıştır.” diyerek iş birliğine ve kararlı mücadeleye dikkat çekti. Erdoğan konuşmasının başında, Ankara’da ve Paris’te yaşanan terör saldırıları için saygı duruşu çağrısı yaptı. Liderler 1 dakikalık saygı duruşunda bulundu.

g20-antalya

G20’de liderler baş başa toplantılarda yaptılar. Bu toplantılar içerisinde en çok dikkat çeken ABD başkanı Barak Obama ve Rusya başkanı Vladimir Putin’in görüşmesiydi. Oldukça uzun süren toplantının ardından Putin’in düşünceli tavrı dikkat çekti.

Cumartesi günü başlayan G20 bugün ve yarın da devam edecek. Toplantılın kapanış bildirgesi için hazırlanan taslak metin Reuters ajansı tarafından sızdırıldı. Bu taslağa göre liderler, teröre karşı ortak çalışma çağrısı yapacaklar.

Konuyu oylayın:

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir