Firefox Eklentileri Ve Ayarları Nasıl Sıfırlanır?

20 Aralık 2016 Salı, 12:10

 

Mozilla Firefox tarayıcısı bünyesinde bir çok eklenti ve ayarlarını barındırmaktadır. Ancak bu eklenti ve ayarlar belli bir süre sonra firefox tarayıcısını oldukça yavaşlatmaktadır. Bu yavaşlama durumunda kaliteli bir uygulama olan firefox’tan tam verim alınamamaktadır. Peki, Firefox tarayıcı eklentileri ve ayarları nasıl sıfırlanır?

Firefox’u tam kapasite ile kullanabilmek için iki senede bir tarayıcı ve ayarlarının sıfırlanması gerekmektedir. Bu sayede tarayıcınızdan daha fazla verim alır internetteki gezintilerinizde sorunla karşılaşmazsınız. Sıfırlama işlemi için ek bir programa gerek yoktur. Firefox’un bünyesinde bunun için hazırlanmış bölüm yer almaktadır.

Firefox’un sıfırlanması için öncelikle tarayıcı çalıştırılıyor. Adres çubuğu bölümüne “about:support” yazarak klavyeden enter tuşuna basılır. Karşımıza çıkan destek sayfasından “Firefox tarayıcısını yenile” yazan yere tıklanır. Tıklama gerçekleştikten sonra açılan yeni pencerede yine “Firefox tarayıcısını yenile” yazan yere tıklanır. Yenileme işlemi bittikten sonra ekrana hangi verilerin kurtarıldığını yazan bir bilgi yazısı çıkar ve bu yazıdaki “bitir” bölümüne tıklanarak yenileme işlemine devam edilir.

Bitir butonuna bastıktan sonra yükleme sayfası açılacak ve yenileme işleminin yükleme işlemi başlayacaktır. Bu işlem sırasından beklemeniz istenmektedir. Bu işlem bittikten sonra “başardınız” yazısı çıktığında yenileme işlemi bitmiş olacaktır. Yenileme işlemine başlamadan önceki açık olan sekmeleri geri döndürmek istenirse ekrandaki seçeneklere hiç dokunmadan “başlayalım” adlı mavi butona basılır.

Bütün bu işlemler bittikten sonra eski Firefox tarayıcısına ait veriler masa üstünde bir dosya içerisine otomatik olarak kaydedilmektedir. Bu dosya içerisinde yer alan “extensions” klasörü içerisinde eski firefox’a ait eklentiler yer almaktadır. Arzu edilirse buradan yeni firefox’a yüklenebilir.

Firefox sıfırlama işlemi esnasından ve sonrasında kişisel sözlük, form bilgileri, çerezler, pencere ve sekmeler, geçmiş ve sık kullanılanlar kaybolmayacak sistem bunları korumaya alacaktır. Yenileme yapıldıktan sonra kullanmak istenilirse yedekleme klasöründen bu bilgilere ulaşılabilir. Bu sayede eski bilgiler kaybolmamış olacaktır.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir