Fesbuk Giriş – Fesbuk Aç – Fesbuk Kaydol

20 Aralık 2016 Salı, 20:53

Facebook dünyanın en fazla aktif üyesine sahip olan ve en fazla ziyaret edilen (Alexa verilerine göre) web sitesidir. Amerika merkezli olan Facebook başlangıçta üniversite öğrencileri için özel bir iletişim alanıydı, site büyüdükçe tüm kullanıcılara açılmaya başladı. 1 milyardan fazla aktif üyesi vardır ve tüm dünyada hizmet vermektedir. Halk arasında İngilizce okunuşundan dolayı fesbuk, feysbuk gibi isimlerle de anılmaktadır. Kurucusu Harvard Ünivesitesi öğrencisi olan Mark Zuckerberg’dir. Ücretsiz hizmet vermektedir ve reklamlarla gelir elde etmektedir.

 

FESBUK (FACEBOOK) GİRİŞ YAP -> https://goo.gl/DoKfgE

 

Facebook’un Kuruluşu:

Facebook insanların birbirleriyle iletişim kurmasını ve bilgi alışverişi yapmasını amaçlayan bir sosyal web sitesidir. Facebook’ u Harvard Üniversitesi 2006 yılı öğrencisi Mark Zuckerberg tarafından 4 Şubat 2004 tarihinde kurulmuştur. Facebook öncelikle Harvard Üniversitesi öğrencileri için kurulmuştur.Sonradan Boston civarındaki okullarda kullanılmaya başladı.

2 ay içerisinde de Ivy Ligi okullarının tamamını kapsadı. İlk senesinde de Amerika Birleşik Devletleri’ nde ki bütün okullarda kullanılmaya başladı. Facebook üyeleri başta sadece okulun e-mail adresiyle (.edu, .ac.uk, vb.) üye olabiliyordu. Daha sonra liseler ve bazı büyük şirketler ağ içine katıldı. Facebook bazı yaş sınırlamalarıla tüm e-mail adreslerine 11 Eylül 2006 tarihinde açıldı.

facebook-uyelik

Kullanıcılar diledikleri zaman istedikleri yerde facebook’ a katılım gösterebilirler. Ayrıca Facebook Dünya’ da en çok kullanıcıya sahip olan sitelerden biridir. Ve kullanıcısı her saniye artmaktadır. 2011 yılı Mayıs ayından beri 1,5 milyar kullanıcıyla en büyük üniversite tabanlı kullanıcılara sahip oldu. 31 Ekim 2010′ da yapılan istatistiklere göre Kanada, Güney Afrika ve Norveç’ de en fazla ziyaret edilen site; İngiltere ve İsveç’ in 2. en fazla ziyaret edilen sitesi; Mısır ve Panama’nın 3. en fazla ziyaret edilen sitesi; A.B.D., Avustralya ve Türkiye’ nin 5. en çok ziyaret edilen sitesi olmayı başarmıştır.
Facebook ismini ” paper facebooks “dan almıştır. Paper facebooks Amerika’ nın öğrencilerine, öğretmenlerine ve çalışanlarına doldurtduğu kendilerini tanıtdıkları bir formdur. Facebook’ un şuan da aktif kullanan 500 milyon kullanıcısı ve 175 milyon dan fazla üyesi bulunmaktadır.
TechCrunch’a göre; A.B.D.’deki üniversitelerdeki öğrencilerin %85’inin facebook’da bir hesabı bulunmakta ve bunların %60’ı her gün bağlanmaktadır. %85 her hafta, %93 her ay bağlananlar arasındadır. Facebook sözcüsü Chris Hughes ise kullanıcıların her gün ortalama 19 dakika facebook’da vakit geçirdiğini söylemektedir.
13 Mart 2009 itibarıyla facebook’un yeni arayüzü tüm hesaplarda kullanılmaya başlamıştır. Ancak bu arayüz, kullanıcılar arasında ikilik yaratmıştır. Bazı kullanıcılar bu arayüzü çok başarılı bulurken, bazı kullanıcılar da hesaplarını hızla kapatmaktadır. Facebook yöneticileri ise bu yeni arayüz için ısrar etmektedirler.
Teknik açıdan ise facebook, web otoriteleri tarafından en başarılı Web 2.0 uygulamalarından biri olarak gösterilmektedir.

Facebook'un İlk Üyeleri
2006 yılında, MySpace’in News Corporation’a satılmasıyla facebook’un da satılacağı söylentileri çıkmıştır. Zuckerberg ise facebook’u satmak istemediğini belirtmiş ve söylentileri yalanlamıştır.
İlk teklifin Viacom tarafından 975 milyon dolar olduğu öne sürülürken; Eylül 2006’da Yahoo 1 milyar dolar teklifte bulunmuştur. Ekim ayında ise; Google YouTube’u satın aldıktan sonra, facebook için 2,3 milyar dolar teklifte bulunmuştur.
Facebook yöneticilerinden Peter Thiel ise, Facebook’un iç değerinin 8 Milyar dolar olduğunu ve proje gelirlerinin 2015 yılı için 1 milyar dolar olduğunu söylemiştir.
24 Ekim 2007’de; Microsoft facebook’un %1,6’lık hissesini 240 milyon dolar ödeyerek satın almıştır. Google ve diğer şirketler de benzeri bir yöntemle facebook hisselerine yönelmektedir.

SİTE ÖZELLİKLERİ NELERDİR?
FOTOĞRAFLAR
İnsanlar kendi çektikleri öz çekim ya da herhangi bir objenin, yerin resmini palaşırlar. Bu paylaşımları isterseler kimse göremez. Ya da arkadaşlarım görebilir, arkadaşımın arkadaşları görebilir ve ya herkes görebilir diyebilirler. Ve yahut kullanıcı kimsenin görmesini istemiyorsa yalnızca ben seçeneğini seçebilir. Ayrıca istediği kişileri etiketleyebilir ve resimlerine yer bildirimi koyabilirler.
DÜRTME (POKE)
Kullanıcı bir arkadaşını ve ya istediği bir kişiyi dürtmesi selam demesi gibi bir şeydir. Ama dürtme yazılı olan bi şey değildir.
VİDEOLAR
Kullanıcının youtube.com vb. siteler üzerinden video paylaşabilir. Kendi çektiği videolarıda paylaşabilir.
ETKİNLİKLER
Kullanıcının doğum gününde kullanıcının arkadaşlarına bugün onun doğum günü diye bildirim gönderir. Yani bi nevi kullanıcının arkadaşlarına hatırlatma yapar.
UYGULAMALAR
Kullanıcılar Facebook’ da iletişim kurma ve bir şeyler paylaşma haricin de oyunda oynayabilir.

FACEBOOK TEPE YÖNETİMİ

Mark Zuckerberg Kurucu ve CEO
Dustin Moskovitz Kurucu Yardımcısı ve Mühendislikten Sorumlu Başkan Yardımcısı
Sheryl Sandberg COO
Owen Van Natta Finanstan Sorumlu Müdür, Operasyon Başkan Yardımcısı
Matt Kohler Başkan Yardımcısı – Strateji ve İşletme Operasyonu
Chris Hughes Kurucu Yardımcısı
Peter Thiel Yatırımcı
Chamath Palihapitiya Başkan Yardımcısı – Pazarlama ve Operasyonlar
Gideon Yu Finanstan Sorumlu Müdür
Adam D’Angelo Finanstan Sorumlu Müdür
Li Ka-shing Yatırımcı
Marc Samwer Yatırımcı
Oliver Samwer Yatırımcı
Alexander Samwer Yatırımcı

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir