Et Üreticileri 4 – 5 Kat Kar Yapıyor

29 Şubat 2016 Pazartesi, 11:29


Et fiyatlarının pahalı olması herkesi etkiliyor olsa da et üreticilerinin 4 – 5 katı yüksek fiyat verdiğini pek çok kişi bilmemektedir.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı söz konusu et fiyatların azaltılması için çalışmalarını sürdürüyor ancak bir türlü marketler ve satıcılar yaklaşmıyor. Aslında yaklaşmaları gerekiyor çünkü et satıcıları devletten bile çok para kazanıyor. Eti mal ettikleri fiyatın 4 – 5 katın satan Süpermarketlerin kazancı oldukça büyük.

Üstelik bu durum şuradan kaynaklanıyor. Örneğin süpermarketten kıyma alacaksınız. Kıymaya baktığınızda kıp kırmızı kıyma rengini görebiliyorsunuz. Aklınıza bu kıymada hiç yağ olmadığı geliyor ancak yanılıyorsunuz. Çünkü kurban bayramlarında kesilen etleri kendiniz yağdan ayırsanız bile kıyma çektirdiğiniz zaman içindeki beyaz renkli yağların olduğunu göreceksiniz. Peki marketler bu rengi nasıl sağlıyor?

Onlarında oyunları var. Çeşitli maddeler ile yağı yok etmiş gibi gösterip tüketicilere %0 yağ gibi tanıtmaktadır. Aslında kıymalarda oldukça fazla yağ bulunmaktadır. Bu şekilde kar marjları artıyor. Üstelik sadece böyle de değil. Pek çok et tartımında etten çok kemiğin ağırlığını da görebiliyoruz. Bakalım et fiyatlarının son günlerde durumu nasıl olacak.

Konuyu oylayın:

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir