Eş Durumundan Tayin Nasıl Yapılmaktadır?

29 Şubat 2016 Pazartesi, 11:24


Eş durumu ile eşini yanına almak isteyen memurlar nelere dikkat etmeli? nasıl bir yol izlemelidir?

Hükümet birkaç sene önce çıkarttığı yasa ile eşlerin bir birinden ayrı kalmaması ve birliktelikleri bozulmaması için eş durumundan tayin yapılabilmektedir. Ancak bu tahinin gerçekleşmesi için bazı koşullar bulunmakta ve bazı yapılması gerekenlerin gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

Öncelikle eş durumundan tayin nedir açıklayalım? Eşlerin ayrı kalmaması için gerçekleştirilmiş olan bu yasa sayesinde eşler aynı ilde hatta aynı kurumda bile çalışabilmektedir. Bunun yapılmasında ki en büyük neden boşanmaların azalmasıdır.

Peki eş durumundan tayin olmak için hangi koşullar bulunmaktadır? 2014 yılına kadar eş durumundan tahin oldukça zordu ve eşlerin tahin olabilmesi için en az çalıştığı kurumdan 3 yıl sigortalı olması gerekmekteydi. Bu süre oldukça fazla olduğu için hükümet değişikliğe gitti ve eş durumundan tayin olmak için sigorta süresini bir yıla indirdi. Tabi bazı vatandaşlar hiç süre olmasın diyor ancak böyle bir şey mümkün değil. Bu koşulu dolduran kişiler dilekçe ile gerekli kurumlara başvuru yapmaları ile eş durumundan tayinleri gerçekleştirilebilmektedir.

Konuyu oylayın:

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir