Emzirme Dönemindeki Anneler Dikkat!

14 Ocak 2016 Perşembe, 04:00
anne


Anne sütü içen çocuğun ilk üç, dört ay içinde normal gösterdiğini açıklayan Uzman Diyetisyen Şefika Aydın Selçuk yaptığı açıklamada ilk dört ay geçtiğinde gelişme hızı yavaşlamaya başlarken, ilk altı ay sonunda ek besin verilmeye başlanmaktadır dedi. Ülkemizde annelerimiz sıklıkla çocuklarını bir buçuk, iki yaşına gelene kadar emzirmektedirler. Ancak sağlıklı olanı çocuğun 2 yaşına kadar emzirilmesidir.

Emziren Annelerin Gaz Yapıcı Besinlerden Uzak Durması Sağlıklı Olan

Henüz emzirme zamanında olan bebeklerde en sık rastlanan şikayet gaz sorunudur. Uzman Diyetisyen Şefika Aydın Selçuk, emzirmenin ilk aylarında çok görülen, hem anne hem de bebeği rahatsız eden gaz problemini engellemek için annenin gaz yapan yiyecekleri tercih etmemesinin önemli olduğunu söyledi.

En çok doğumdan ilk 15-20 günlük süreçte gaz yapabilen besinlerden uzak bir diyet programı uygulanmasını tavsiye eden Uzman Diyetisyen Şefika Aydın Selçuk, gaz yapan besinlerin başında çiğ sebze türleri ve meyvelerin geldiğini söyledi. Sebze ve meyvelerin pişirilip yenmesi, içlerinde bulunan gaz yapıcı maddenin etkisini kaybetmesini sağlar. Meyvelerin komposto olarak hazırlanması, sebzelerin ise yemek şeklinde yapılması buna bir örnektir.

Konuyu oylayın:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir