Emekli Maaşı Ne Kadar Olacak?

06 Kasım 2015 Cuma, 13:51
emeklilere müjde


1 Kasım zaferinden sonra AK Parti, SSK ve Bağ-Kur emeklilerine yüz lira ekstra zam için startı verdi. Verilecek zamla beraber Tarım Bağ-Kur hariç 1000 TL nin altında emekli maaşı kalmayacak. Tarım Bağ-Kur aylığı da 884 liraya yükselecek…

1 Kasım seçimlerinde kazandığı büyük zaferiyle AK Parti, verdiği vaatlerini yerine getirmek için yoğun mesaisine başladı. Yapılandırılan ilk yasalardan biri, SSK ve Bağ-Kur emeklisine 100 liralık ekstra zam olacak. Bütün SSK ve Bağ-Kur emeklileri, bu yapınlandırmayla beraber aylık 100, yıllık bin 200 TL’lik ek gelire elde etmiş olacak. Eşit olarak yüz liralık bu zammın hayata geçirilmesiyle, Tarım Bağ-Kur emeklileri hariç 1000 TL’nin altında emekli maaşı olan kalmayacak. Tarım Bağ-Kur maaşı ise 884 TL’ye yükselmiş olacak.

200 Liralık Ekstra Zam

Emeklilerin alt aylıklarının yükselişinde, iktidarın Temmuz’da yaptığı eşit olarak zam da etkili oldu. Enflasyon artışına artı olarak maaşı 1.100 TL’nin altında olan SSK ve Bağ-Kur emeklilerine eşit olarak artış uygulanmıştı. Aylığı 1000 TL ve altında kalanlar ise, 100 TL’lik zamdan faydalanmıştı. Bu artışa ek olarak, yüz TL’lik bir zam daha verilecek. Sonuç olarak maaşı az olan emekliler toplam 200 TL ekstra zam hakkı kazanacak. Yıllık kazançları ise 2.400 TL’ye ulaşmış olacak.

Enflasyonda Hareketlilik

SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin zammı, az bir süre içinde maaşlara eklenecek yüz liralık eşit artışla sınırlı kalmayacak. Senenin ilk ayında, tüm SSK ve Bağ-Kur emeklileri ayrıca artı olarak enflasyon zammı da alacak. Maaşlarda 2015 yılının son altı aylık diliminde gerçekleşen enflasyon miktarı kadar artış yapılacak. Böylece SSK ve Bağ-Kur emeklileri ardı ardına toplam iki zam beraber almış olacak. Ayrıca bu emeklilerden esnaf olanlar, maaşlarından yapılan yüzde onluk Sosyal Güvenlik Destek Primi kesintisinin iptaliyle, ekstra bir artışa daha kavuşmuş olacak.

Konuyu oylayın:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir