Ella Tablet – 1 Hap – 52 TL – Yan Etkileri

20 Eylül 2015 Pazar, 11:17


Ella ertesi gün hapı, HRA Pharma tarafından üretilen tek kullanımlık gebelik önleyici ilaçtır. Daha önce aynı firma tarafından üretilen Norlevo piyasadan kaldırılmış ve yerine Ella Tablet sürülmüştür.

ella-dogum-kontrol-hapi1

 • Ella ertesi gün hapı kullandıktan sonra cinsel ilişkiye girmek istiyorsanız, prezervatif gibi güvenli bir bariyer kontraseptif yöntemi kullanmalısınız; zira tekrar korunmasız cinsel ilişkiye girerseniz, Ella ertesi gün hapı bu konuda bir etki göstermeyecektir.
 • Cinsel yolla bulaşan hastalıklar hakkında endişeliyseniz:Ella ertesi gün hapı ilacı, sizi HIV enfeksiyonuna (AIDS) veya cinsel yolla bulaşan diğer herhangi bir hastalığa (örneğin, klamidya ya da treponema türü bakterilerin yol açtığı çok ciddi genital bölge enfeksiyonları, genital uçuk, genital siğiller, bel soğukluğu, hepatit B) karşı korumayacaktır. Bu gibi hastalıklara karşı korunmayı sadece prezervatifler sağlar.
 • ELLA tekrarlanan kullanımının güvenlilik ve etkinliğiyle ilgili sınırlı sayıda bilgi mevcuttur; bu yüzden, ELLA ilacının aynı adet döngüsünde bir kereden fazla kullanılması önerilmemektedir.
 • Bir karaciğer hastalığınız varsa bu durumu doktorunuza, sağlık uzmanınıza veya eczacınıza bildiriniz.Şiddetli karaciğer hastalığının bulunduğu durumlarda Ella ertesi gün hapı ilacının kullanılması tavsiye edilmemektedir. Şiddetli astımınız varsa bu durumu doktorunuza bildiriniz.
 • Ella kullanımı ile bazı yan etkiler görülebilir. Ella kullanan 100 kadından 1 ile 10 arası kadında; üst karın ağrısı, karın ağrısı, bulantı, rahatsızlık hissi, bitkinlik, kusma, baş dönmesi, baş ağrısı, alt karında ağrı, kalça bölgelerinde ağrı, meme hassasiyeti, ağrılı adet kanaması, sırt veya kas ağrısı, duygu durumunda ani değişiklik gibi yan etkiler görülmüştür. Diğer olası yan etkiler için ilacın kullanım talimatını okuyunuz.

Konuyu oylayın:

2 Yorum

 1. help help !

  17 Ocak 2016 at 23:59

  En son ilişkiye 12.01.16 da girdim. Ve tam Doğurganlık donemimdi. Şimdi bu ilacı kullansam işe yarar mı ?

 2. nur

  30 Kasım 2015 at 16:19

  Merhaba hocam.adetin son gunu giyinik olarak surtunme ve az da olsa temas yasamada herhangi bi islaklik hissedilmedi gebelik riski nedir ? Bi de ella iceli 20 gün oldu bu süreçte tekrar kullanilabilir mi ?

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir