Ekşisözlük Yöneticileri Ne Yapmak İstiyor?

27 Eylül 2015 Pazar, 08:27


Türkiye’nin en büyük sosyal medya sitesi olan Ekşisözlük bugün hemen hemen tüm internet kullanıcılarının en az bir kere ziyaret ettiği web sitesi konumunda. Sinemadan siyasete, otomobilden sağlığa hemen her konuda kullanıcı yorum ve görüşlerine rastlayabilirsiniz. Ekşisözlük aynı zamanda binlerce klonu oluşturulmuş başarılı bir proje.

Ekşisözlük ilk kurulduğu ve yükselmeye başladığı yıllarda neredeyse bir ansiklopedi görevi görüyordu. Fakat büyüme arttıkça marjinallerin, din karşıtlarının ve ülkemize türlü hakaretler edenlerin mekanı haline gelmeye başladı. Tabi sözlük yönetimi göz yummasa yada desteklemese böyle bir düzenin kurulamayacağı malum.

Ekşisözlük kurucusu Sedat Kapanoğlu, Kemal Kılıçdaroğlu ile birlikte.

Ekşisözlük kurucusu Sedat Kapanoğlu, Kemal Kılıçdaroğlu ile birlikte.

Sözlüğün kurucusu ssg nickli Sedat Kapanoğlu, yönetimi kanzuk nickli Başak Purut‘a bırakana kadar sitede Ulusalcılık ve Ateizm hakimdi. 2015 yılında farklı ve yeni projeler için ABD’ye gittiğini açıklayan Sedat Kapanoğlu yönetimi Başak Purut’a bıraktıktan sonra ise PKK, HDP ve Selahattin Demirtaş sempatizanları oldukça palazlandı ve hakim görüşler arasına yerleşti. Bu konu sözlük yazarları tarafından defalarca dile getirilmiş ve Başak Purut PKK sempatizanlarına kolaylık sağlamakla suçlanmıştı. Bu tarz baş kaldırılar yapan yeni yazarlar direk uçurulurken, eski yazarların ise başlıkları silinmişti.

Ekşisözlük şu anda Eşcinsellik, PKK, CHP ve Ateizm propagandası yapılan bir platform konumunda. Ne yazık ki her gün arama motorlarında milyonlarca arama yapan insanlar, Ekşisözlük’ün sıralamalarda yüksek çıkmasından dolayı bu propagandaya maruz kalıyorlar. Herkesi aşağılayan, kendilerini diğer insanlardan yukarıda gören, İslam’a ve Hz. Muhammed’e (s.a.v) türlü hakaretler eden ve bunları özgürlük olarak insanlara sunan bu anlayış, maalesef birileri tarafından büyük destek görüyor ve palazlandırılıyor. Sosyal Medya’yı aktif kullanan ve henüz yeni reşit olan gençler maalesef bu propagandaların etkisine giriyorlar. Bu konunun önemsenmesi ve acilen üstüne gidilmesi çok önemlidir.

Şu ana kadar yazdıklarımız, Ekşisözlük’ün ne olduğunu ve kime hizmet ettiğini değerlendirebilmeniz için az çok fikir verecektir. Eğer daha da fazlasını öğrenmek istiyorsanız size öncelikli tavsiyemiz şu: Öncelikle hakkında ne düşündüklerini merak ettiğiniz kişi/kurum/fikir ile ilgili  başlığa geliniz. Başlığın hemen altında “başlıkta ara” sekmesi var, onun üzerine tıklayarak “şükela modu” seçeneğini seçiniz. Bu sayede ilgili başlıkta en sevilen giri ilk sıraya gelecek ve ardından sırasıyla sevilen giriler listelenecektir. Bu şekilde sözlüğün ortamının kimlerin elinde olduğunu çok iyi anlayacaksınız.

Bir örnek: Hz. Muhammed (s.a.v): https://eksisozluk.com/entry/24167352

Özetlemek gerekirse;

Ekşisözlükte sevilenler: Komünizm, Sosyalizm, Darwinizm, Ateizm, Selahattin Demirtaş, CHP, Karl Marx, Avrupa Medeniyeti, Gezi Eylemcileri,

Ekşisözlükte sevilmeyenler: İslam, Milliyetçilik, Muhafazakarlık, Hz. Muhammed, Halifeler (4 büyük halife), Türkiye, Ortadoğu, Araplar, Recep Tayyip Erdoğan, Alparslan Türkeş, Polisler, VW Golf,

Siyasi parti ağırlığı (yazar görüşlerine göre)(sırasıyla): CHP, HDP, MHP, AK PARTİ

Konuyu oylayın:

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir