Ekran Kartı Satın Alırken Nelere Bakılmalı?

12 Ocak 2017 Perşembe, 10:00

Bilgisayar oyunculuğunun temel taşı kuşkusuz ekran kartları… Ekran kartları, aslında sadece oyunlar için değil, profesyonel işlemler uygulamak için de kullanılmaktadır. Ekran kartlarının profesyonel ve oyun için özel üretilen olmak üzere iki farklı türü vardır. Ekran kartları fiyatları 100 TL’den 3000 TL’ye kadar çıkmaktadır. Giriş segment – orta segment ve üst segment olarak sınıflandırılan grafik kartları vardır. Genellikle 1000 TL’ye kadar satılan grafik kartları giriş segment ve orta segment olurken, 1000 TL üzeri fiyatlara satılan grafik kartları üst segment oluyor. Ancak bir grafik kartının hangi segmente ait olduğunu anlamanın asıl yolu fiyatına bakmak değil, performansına odaklanmaktır. Çünkü bazı grafik katları çok pahalı olsada fiyat – performans anlamında bekleneni sunamadığı için hayal kırıklığı yaratır.

EKRAN KARTLARINDA GB VE BİT KAVRAMLARI

İnsanlar ekran kartı alırken en fazla GB ve Bit miktarlarına bakarak seçim yapıyor. Bu son derece yanlıştır. Çünkü bir grafik kartının bit ve GB değeri onun nasıl bir performans ortaya koyacağında etkili olmaz. Örneğin 1 GB bir grafik kartı, 4 GB bir grafik kartından daha iyi performans gösteriyor olabilir. Performanslar arasındaki farkı anlamak için yapılması gereken şey ise internet üzerinde özellikle YouTube kanalları tarafından hazırlanmış binlerce test videosuna bakmaktır. Grafik kartlarına yönelik test videoları yapılıyor örneğin Gtx 960 vs Rx 470 şeklinde YouTube üzerinde arattığınızda çok sayıda test videosu göreceksiniz. Bunlara tıklayarak FPS oranlarını gözlemleyip fiyat performans ürününü hemen tespit edebilirsiniz. Yani grafik kart seçerken kağıt üzerinde yazılan şişirilmiş değerler kafanızı kurcalamasın. Çünkü grafik kartında en önemli nokta kartın GPU’sunun ne kadar performans gösterdiğidir.

PEKİ GB BOYUTUNUN HİÇ Mİ ÖNEMİ YOK?

GB tabii önemli ancak sanılan kadar değil. GB, kartın çıkabileceği maksimum GB değerini ifade ediyor. Özellikle yüksek çözünürlüklerde ultra ayarlarda oyun oynarken bazı oyunlar GB olarak yüksek sistem gereksinimleri talep edebiliyor. Ancak genel olarak hala günümüzde 2 GB grafik kartları yeterliliğini korumaktadır. Yinede ileriye dönük olması açısından 4 GB bir grafik kartı tercih edebilirsiniz. Ancak seçerken yukarıda da ifade ettiğimiz gibi ilk kıstasınız GB değil GPU performansı olmalıdır.

 

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir