Ekonomide Yenilik Hareketi

03 Kasım 2015 Salı, 14:29
ak-parti-ekonomi


Seçim zaferi sonrasında, AK Parti iktidarının seçim öncesi vaadettiği “ekonomide yeni dönem”için harekete geçildi.

AK Parti’nin 1 Kasım seçim zaferinden sonra ekonomi yenileniyor. Ak Parti hükümeti 4 yıllık bakış planıyla, “yeni bir ekonomi projesi” başlığında bakanlıklar, üst kurullar, Ekonomik Konsey, Para Politikası Kurulu gibi önem arz eden kollarını tekrar yapılandıracak. Devasa projelerin takibi için yeni sistemler kurulacak. Reformları ve kurumsal yapılanmayı kaldıracak tecrübeli kadrolara genç yeteneklerle ek yapılacak. Ülkeyi 2023 yılına taşımaya hazırlanan yepyeni ekonomi yönetimiyle yeni nesil reformların hızlı bir şekilde hayata geçirilmesi için yoğun bir çalışma süreci başlatılacak. Ekonomik istikrar ve mali piyasalarda kontrol sağlamanın devamı için tüm takımları uyumla çalışan bir yönetim anlayışı esas edinilecek. Merkez Bankası, Hazine, BDDK, SPK gibi önemli rol oynayan kurumlar da buna uygun olarak hareket edecek.

İKTİDARIN ADAY LİSTESİNDEKİLER KİM?
AK Parti’nin listesinde olan çok sayıdaki ekonomi kurmayları, bürokratlar ve işadamları seçimle beraber Meclis’e girmiş oldu. İktidarın mevcut durumdaki ekonomi kurmaylarıyla üç dönem beraber yürüme kuralı sebebi ile önceki seçimde aday gösterilmemiş olan eski bakanlar da milletvekili seçilmiş oldu. Başbakan Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık Meclis’te sandalye buldu. Eski bakanlar Ali Babacan, Mehdi Eker, Binali Yıldırım, Hayati Yazıcı, Faruk Çelik, Nurettin Canikli veTaner Yıldız da tekrar Meclis’e girdi. Ayrıca Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme eski Bakanı Lütfi Elvan da milletvekili oldu.

EKONOMİ’DE YENİ YÜZLERE YER VERİLİYOR
Ekonomi yeni ve güçlü simalar da yer alacak. Böylece AK Parti MKYK üyesi Berat Albayrak İstanbul, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Maliye eski Müsteşarı Naci Ağbal Bayburt ve Borsa İstanbul eski Başkanı İbrahim Turhan İzmir’den Meclis’teki yerini almış oldu. Bürokrat listesinden Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşarı Habib Soluk Sivas’tan, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı eski Müsteşarı Ziya Altunyaldız Konya’dan, Türk Standartları Enstitüsü eski Başkanı Hulusi Şentürk İstanbul’dan, akademisyen Vedat Bilgin de Ankara’dan milletvekili oldu. Halk Bankası eski Genel Müdür Yardımcısı Şahap Kavcıoğlu, Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu yeni dönemde ekonomi başlığında yer alacak isimler olarak yerlerini aldılar.

Konuyu oylayın:

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir