Drone Nedir? Drone Fiyatları, Özellikleri ve Kullanımı

20 Aralık 2016 Salı, 10:15

DRON NEDİR? – DRON FİYATLARI? – DRON NASIL KULLANILIR? – DRON ÇEŞİTLERİ? – DRON ÖZELLİKLERİ?

İngilizce sözlükte “drone”, uzaktan kumandalı, pilotsuz hava aracı vb. anlamlara geliyor. Türkçede ise İHA (İnsansız Hava Aracı) kısatlması yerine geçen bir sözcüktür. Genellikle dört pervaneli, çeşitli yapıda ve şekilde ve farklı amaca hizmet eden bir çok dron vardır. Dronlar hafif, hızlı ve kamera ve sensör takılma özelliğinden dolayı çok rağbet gördü. Dron fiyatları gelişmişlik, büyüklük ve çeşitlik özelliklerine göre artmaktadır. Dron fiyatları 50-100 TL den başlayıp 50.000-100.000 TL ye kadar çıkabilir.
DJI Phantom 3 Professional 4K Multikopter Seti

ÜRÜN ÖZELLİKLERİ

-Gimbal 4K Kamera Stabilize
-Kamera 12MP
-İzleme / Kamera Çalışma için App
-Gimbal Kumanda Vericisi üzerinde arar
-Geliştirilmiş İstikrar ve Failsafes GPS
-Otomatik Kalkış / Otomatik Geri Dönüş Ev
-Kapalı Flight için Vizyon Sensörü
-Kadar 23 Dakika Flying Time
-Mobil Cihaz Tutucu Dahilac
Fiyat: 4199,00 TL
DJI Phantom 4 Profesyonel 4K Multikopter Seti

ÜRÜN ÖZELLİKLERİ

4K / 12MP Kamera
Dahili Gimbal-Stabilizer
Engel önleme (görsel sensör)
Magnezyum yekpare gövde
Spor modunda 44.7mph maximum hız
5km Maksimum Kontrol Aralığı
Hareketli Konu Görsel Takip
Eve dönüş modu
28 dakika uçuş süresi
Fiyat: 5499,00 TL
Dron kullanımında ilk öğrenilmesi gereken kumanda kullanımı bilmektir. Genellikle kumanda da 2 tane kontrol kolu vardır. Biri sağ-sol diğeri de alçaltıp-yükseltmek içindir. Dronunuzu ilk kullanımında mümkünse dışarı da kullanıp öğrenmeye çalışın. Çünkü kapalı alanda kullandığınızda etrafa çarpıp zarar görebilir.
Uçak, helikopter ve multikopter gibi farklı yapıda drone’lar mevcuttur. En popüler drone tipi olan multikopterlerdir.

Uçak tipi dronlar uzun menzile dayanacak kapasite de tasarlanmıştır. Tek motora ve pervaneye sahiptirler. Bu yüzden daha az enerji tüketirler. Drone üzerine koyulan kamera veya görüntü verici sayesinde dronu uçuran kişinin sanki dronun kokpitin den bakıyormuş gibi kullanmasıdır.
Helikopter tipi dronlar genelde deneyim gerektirir. Bu yüzden yeni kullananlar için uygun değildir. Helikopter tipi dronlar iyi kumanda hakimiyeti gerektirdiğinden multikopter tipi dronlar daha çok tercih edilmeye başlamıştır.

Multikopter tipi dronlar çok popüler olan dronlardır. Multikopter sözcüğünde ki “multi” kelimesinden de anlaşılacağa üzere çok motorlu dronlardır. Motor sayılarına göre tricopter (3 motorlu), quadcopter (4 motorlu), hexacopter (6 motorlu) ve octacopter (8 motorlu) isimleri vardır. Farklı büyüklükleri sayesinde farklı amaçlar için kullanılabilirler. Multikopterlerden en yaygın olanı quadcopter olanıdır. Multikopterler genellikle kamera çekimi ve yarış iiçin kullanılabilir. Multikopterler de motor sayısı arttıkça dronun yük taşıma kapasitesi de o kadar artar. Bu yüzden genellikle büyük prodüüksiyon şirketleri havadan çekim için kullandıkları dronlar hexapocter ve octacopter olabiliyor. Bu sayede daha ağır kamera taşıyabilmeltedirler.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir