Dota 2 – Oyun İncelemesi

10 Ocak 2017 Salı, 10:34

Çok oyunculu online savaşa arenası ya da bilinen tabiri ile MOBA türündeki oyunların ilk neferlerinden birisi olarak gösterilen amatör Warcraft III haritası Defence of the Ancients, 2005 yılında başlayan yolculuğuna on milyonlara vatan popülerliği ile devam etmesi sonucunda, sektördeki pek çok başyapıtın geliştiricisi olarak bilinen Valve tarafından satın alınarak Dota 2 adı altında gelişmiş grafiklere ve orjinaline göre çok daha geniş özelleştirilebilme niteliklerine sahip olarak sevenlerine sunulmuş durumda.

dota-2-official

2011 yılında başlayan davetiye sistemli beta testi süresince mevcut kitlesinin yoğun ilgisini üzerinde toplayan Dota 2, Almanya’nın Köln kentinde gerçekleşen ve birinci takıma 1.000.000 Dolar ödül vaaeden The International isimli turnuvası ile birlikte de gerek MOBA türünün gerekse elektronik sporculuğun geleceğini değiştirecek bir oyunolmaya aday olduğunu tüm dünyaya göstermeyi başardı.

Onlarca Kahraman, Sayısız Eşya Kombinasyonu

Warcraft III yıllarından gelişim göstermeye devam ettiği günümüze kadar yüzün üzerinde oynanabilir kahramana sahip olan Defence of the Ancients, Dota 2 olarak tekil biçimde yayınlanması ile birlikte de söz konusu gelişimlerini gözle görülür oranda hızlandırdı. Hali hazırda alık on milyonun üzerindeki tekil oyuncunun mümkün olabilecek en üst düzeyde kahraman ve eşya dengesine sahip bir ortamda eğlenebilmeleri için neredeyse her gün farklı güncellemeler yayınlayan Valve yetkilileri, aldıkları geri dönüşler ile birlikte de bu durumdan ortaya çıkan memnuniyeti gösterebilmekteler. Oyunun temelinde beşe beş olarak farklı sıra ve şekillerde belirlenen kahramanlara sahip olan takımlar, üç koridor üzerinden belirli aralıklar ile ortaya çıkan ve Creep adı verilen ufak yardımcılar ile birlikte karşı tarafın kulelerini ve ana üssünü yok etmeye uğraşmaktalar.

Benzer MOBA’lardan farklı olarak herhangi bir kahraman ya da eşyayı kullanabilmek için mikro ödemeler gerektirmeyen Dota 2, kişilerin yalnızca kahramanlarda kullanabilecekleri kozmetik öğeleri düşük miktarda Steam Cüzdan ödemeleri ile satın almalarına imkan vermekte. Söz konusu eşyaların sık aralıklar ile düzenlenen farklı etkinliklerden de rahatlıkla kazanılabilineceklerini hatırlatmak gerek.

Tecrübe, Tecrübe ve Daha Çok Tecrübe

Dota 2, mevcut tüm mücadeleci oyunlar arasında çoğu oyuncu ve eleştirmene göre kişinin günden güne deneyim kazanarak yeteneklerini arttırdığı en ciddi yapım olarak belirtilmekte.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir