Don’t Starve Oyun İncelemesi

11 Ocak 2017 Çarşamba, 12:23

Don’t Starve aslında büyük resimde bakıldığı vakit genel olarak görsel sunum ile öne çıkan bir oyun. 2D ve 3D’nin stilize edilmiş uyumu ile hayatta kalmaya çalışmak, daha önce hiçbir oyunda göremeyeceğiniz güzellikte çekicilik katıyor.

dont-starve-oyunu

Genel olarak oyun “ Vahşi doğada ne kadar süre hayatta kalabilirsiniz?” sorusunun cevabı olan bir oyun. Yağmur çamur demeden yiyecek bulup, beynimizi korumaya çalışıp geceleri yaratıkların size olan saldırılarından kaçmak Don’t Starve’ın ana konseptini oluşturuyor Fakat sadece bunları yapmakla kalmıyor , bunların uzantısı olarak bin tane sıkıntı ile uğraşıyorsunuz.

Oyun dünyasında karşılaşacağınız çoğu yaratık sizi öldürmeye çalışacak. Bu sebeple kendinize zırh ve silah yapmayı unutmayın. Önünüze ne çıkarsa çıksın, ya sizi yemek ya da öldürmek için orada . Sürekli tetikte olmanız gerekli. Örneğin bufaloların normal zamanlarda sıkıntı çıkartmadıklar fakat, üreme dönemlerinde ya da etraflarında yavruları olduğunda sizi ölümüne kovalaması, oyunda hiçbir şeye güven olmayacağını gösteriyor.

Don’t Starve’ın önemli yanlarından birisi karakterinizi zihinsel ve bedensel olarak sağlıklı tutmak. Bunun zihinsel kısmı yaşama devam ettikçe karşılaşılan zorluklara dayanmaktan geçiyor. Kısacası, karanlıktan uzak durun. Gece olduğunda ateşin yanında durun ve ateşinizi sürekli olarak besleyin.

Oyunda bilim makinesi denilen kilit nokta olan bir yapı var. Bu yapıyı yaptığınızda crafting işi çok daha kolaya indirgeniyor ve yeni onlarca crafting açılıyor. Ayrıca yeni açılan prototipleri de yanına yaparak oyunda ki tüm craftingleri açma şansınızda var.

Don’t Starve, çok eğlenceli ve dosya boyutu bir o kadar küçük bir oyun.Oyun dünyası gerçekten fazlasıyla büyük, sürekli olarak yeni şeyler keşfetmek ve bunların kullanım alanları ile ilgili sorunları çözmeye çalışmak inanılmaz eğlenceli, bu bakımdan paranızın karşılığını sonuna kadar aldığınız nadir yapımlardan doğrusu.

Gerçekten zor bir oyundan bahsediyoruz, çoğu zaman çıldırıp monitör yumruklamamanız işten bile değil, üstelik bu çıldırış sadece oyun içinde gerçekleşmeyebilir.. 2013’ün en güzel bağımsızlarından birisi olan Don’t Starve’ı kaçırmayın.Valve’nin sahibi olduğu Steam platformundan satın alabileceğiniz Don’t Starve yanında bir kaç mod hediyesi ile birlikte gayet makul bir fiyata sizlerle.

Yorum

  1. alican

    30 Mart 2015 at 14:16

    oynamak isterim

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir