Doğum Yardımı Parası Nasıl Alınır?

06 Kasım 2015 Cuma, 17:25


 Aile ve Sosyal Politakalar Bakanlığı her ay ortalama yüz bin kişiye doğum yardımı yapmayı hedefliyor. Alınacak doğum yardımı başvurusu, bebeğin nüfus cüzdanı bilgileri ile yapılması gerekiyor. Doğmuş bebeğini nüfusa kaydettirmiş aileler bebeğin T.C. kimlik numarasıyla isterse bakanlığın hizmete sunmuş olduğu internet sitesi üzerinden form doldurabiliyor.

“Doğum Yardımı” programı 633 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin Ek-4’üncü maddesi gereğince 15 Mayıs 2015 tarihinden itibaren uygulanmaya başlanmış olan bir programdır. Bu karara göre Türk vatandaşlarına, doğan birinci çocuğu için 300 lira, ikinci çocuğu için 400 lira, üçüncü ve sonraki çocukları içinse 600 lira miktarında doğum yardımı yapılacaktır.
Bu doğum yardımı aşağıdaki gerekçeler çerçevesinde yapılacaktır:
Doğum yardımı başvuruları 15 Mayıs 2015 tarihinde başlayacaktır.
Doğum yardımı annenin sağ olması ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması halinde anneye yapılacaktır.
Başvurular, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlükleri, Sosyal Hizmet Merkezleri ve ülke dışında yaşayanlar için Büyükelçilikler ve Konsolosluklar aracılığıyla yapılacak olup kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan kişiler ise başvurularını çalıştıkları kurumlara yapacaklardır.
SGK Doğum Yardım Parası
Başvurular şahsen, iadeli ve taahhütlü posta veya kargo yöntemi ile yapılacaktır.
Ülke dışında yaşayan vatandaşlar ve Mavi Kart sahipleri de bu uygulamadan aynı şartlarda faydalanabileceklerdir.
Herhangi bir bilgi almak veya sorununuz için, ücretsiz bir bilgi hattı olan 144 ve 183 nolu telefon hatlarından ve Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüklerinden yardım alınabilir.
Ülke İçinde Yaşamak Şart Değil
SGK Doğum yardımı, 15 Mayıs 2015 tarihinden beri çocuk sahibi olan tüm Türk vatandaşlarına veriliyor. Bu yardım Türk vatandaşlarıyla birlikte, 29 Mayıs 2009 tarihli ve 5901 sayılı Türk Vatandaşlığı Kanunu’nun 28’inci maddesi kapsamında olanları yani mavi kart sahiplerini de kapsıyor. Buna göre, yurtdışında ikamet eden vatandaşlarımız da bu yardımdan faydalanabilirler.

Konuyu oylayın:

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir