Çocukları Fazla Övmek Çok Tehlikeli

27 Aralık 2015 Pazar, 00:35
10


Çocukların yetiştirilme aşamasında uzmanların önerileri doğrultusunda yetiştirilmesi oldukça önemlidir. bu sayede topluma faydalı bireyler yetiştirilmesi sağlanabilir. Son zamanlarda çocukların birçoğunda egoist tavırların sergilendiği ifade edilmiştir. Bununla birlikte toplum için de bu durumun oldukça tehlikeli olduğu ifade edilmiştir.

Uzmanlar çocukların yetiştirilmesi sırasında oldukça dikkatli davranılması gerektiğini ifade ederlerken çocukların çok fazla övülmemesi gerektiğini ifade ettiler. Ancak bu durum hiçbir zaman övülüp takdir edilmemeleri gerektiği anlamının da çıkarılmamasını ifade ediliyor. Ailelerin bu durumda dozunu çok iyi bir şekilde ayarlamaları gerektiği ifade ediliyor.

Çocukları fazla övmenin tehlikeli olduğu ve bununla birlikte çocukların kendilerinin ve zekalarının çok fazla övülmesinin egoist kişiler olarak yetişeceklerini ifade ediyor. Bununla birlikte çocukların çok fazla övüldüğü takdirde ders çalışmayı ve faydalı işler yapmayı bırakacaklarını ifade ederken çocukların zekalarının değil çalışmalarının takdir edilmesi gerektiği ifade edildi. Bu sayede çocukların daha sıkı bir şekilde motive olacakları ifade edildi.

Konuyu oylayın:

Yorum

  1. Hamit

    27 Aralık 2015 at 23:32

    Aslında bu konu toplumumuzun genel sorunu, yaptığımız her doğru işten bir takdir, övgü bekliyoruz. Çocukların çalışmalarını da takdir etmemeliyiz bence çocuklara sorumluluklarının bilincini yerleştirmeliyiz sadece. Bir ödevi mi var, çocuğa öğrenci olduğunu ve ödevini en iyi şekilde yapmasının aslında onun sorumluluğu olduğunu anlatmalıyız.

    Kreşe giden çocukları görüyorum çantasına bir dolu oyuncak alıyor. O gün oynayacağı oyuncak sayısı 2 olsa bile bunu yapıyor. Oyun çantasını kreşe kadar annesi taşıyor. Çocuğa bu oyuncaklarla oynayacak olan sensin bu yüzden yanına taşıyabileceğin kadar oyuncak al evladım demiyor. Bu yazdıklarımı okuyan bir çok kişi benim gaddar biri olduğumu düşünecektir fakat alakası yok. Sorumluluk bilinci erken yaşta yerleştirilmediği için çocuklar şımarık oluyor aileler de bunu kabullenemediği için benim çocuğum fazla egoist diyor.

    Bir yiğenim var beş yaşında geçen yıl resim boyama yarışması yaptık aramızda, ben ondan hızlı boyadım ve kazandım. Aşarı egoist bir çocuk, gururlu da hızlıca diğer odaya gitti gelmedi. Annesi yanına gittiğinde ağlıyormuş oyunu kaybettiğini kabullenememiş çünkü ailesi her oyunda onun kazanmasını sağlamış çocuk kaybetmeyi öğrenmemiş. Kreşe gittiğinde bu yuzden çok zorlandı. Çocuğa olgun bir birey gibi davranıp mantıklı açıklamalar yapmak gerekiyor. Bazen aileler aşırı sevgi nedeniyle maalesef çocuğunu yetiştirirken mantıklı davranamıyorlar.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir