Chipotle, Bakteri Skandalı Sonrası Şubeleri Kapattı

03 Kasım 2015 Salı, 18:39
chipotle


Amerika Birleşik Devletleri ve diğer ülkelerde 2 bin civarı şubesiyle Meksika yemekleri satan fast-food zinciri Chipotle, ürettiği ürünlerde bağırsak problemlerine neden olan “Escherichia coli” (E. coli) zararlı bakterisi tespit edilmesi sebebiyle 43 şubesini kapattı.

Şirketten yapılan bilgilendirmede, Oregon ve Washington eyaletlerinde 22 müşterinin zararlı E. coli bakterisi yüzünden rahatsızlık geçirdiği sebebiyle 43 şubenin geçici olarak kapatılması kararı alındığını bildirdi.

Bu eyaletlerdeki sağlık kuruluşları, Washington’da 19 ve Oregon’da 3 kişiyi E.coli’nin sebep olduğu sağlık problemleri üzerine kontrol altına aldı ve bakterinin Chipotle ürünlerini 14-23 Ekim arasında tüketen müşterileri etkilediğini duyurdu.

chipotle-restaurant

HENÜZ SEBEBİ NET OLARAK BULUNAMADI
Washington Sağlık Departmanı’ndan Marisa D’Angeli, rahatsızlıkların kesinlikle bir yiyecekten kaynaklandığını ancak bunun ne olduğunu henüz belirleyemediklerini belirtti. D’Angeli, ayrıca kanlı ishal, kusma ve susuzluk gibi şikayetlere neden olan bakteriden etkilenen kişi sayısının gelecek birkaç günde artabileceği uyarısında bulundu.

Chipotle’nin İletişim Direktörü Chris Arnold ise yaptığı açıklamada, şimdiye kadar 6 kişinin Chipotle’de yedikleri yemeklerden rahatsızlandığının kesinleştiğini belirterek, “Bu bölgelerdeki 43 restoranımızı olabildiğince tedbirli davranmak amacıyla kapattık” dedi.

CHIPOTLE BORSADA DÜŞÜŞ YAŞADI
Meksika mutfağından burrito, taco gibi ürünlerle salatalara yoğunlaşan Chipotle’nin New York Menkul Kıymetler Borsası’nda işlem gören hisseleri, bakteri skandalının patlak vermesinin ardından yüzde 2,63 değer kaybetti.

Son yıllarda yakaladığı başarıyla dikkat çeken Chipotle, 2015’in ilk çeyreğinde gelirlerini yüzde 20,4 oranında artırarak 1,09 milyar dolara çıkarmıştı. Steve Ells tarafından 1993’te kurulan fast-food zincirinin şu an ABD, Kanada, Almanya ve Fransa’da 2 bine yakın şubesi bulunuyor.

Konuyu oylayın:

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir