Çekirge Robotlar Bir Harika

28 Aralık 2015 Pazartesi, 02:22


Bilim dünyası yeni bir buluşla çalkalanıyor. Rus bilim adamlarının oluşturduğu bir grup bundan birkaç ay önce, hamam böceği gibi kaçan bir robot icat etmişti. Hamam böceğini takip eden günlerde buluşlara bir yensi daha eklendi ve çekirge robot merhaba dedi.

Bu robot inanılmaz mesafede zıplıyor. Hamam böceği tasarımı böcekler dünyasının en güçlüleri arasında yer alıyor. Bu tasarımda olukça ilgi çekici ve takdire şayan.

Tel Aviv Üniversitesi’nden Profesör Amir Ayali ve İsralli araştırmacılar çekirgeyi 3D yazıcı sayesinde ürettiler. Bu robot bilinen çekirgenin aynısı değil. Onun yerine çekirgelerin sadece biomekanik özelliklerini taklit edebiliyor.

Çekirgelerin tendonları bir hayli elastik ve bu sayede sıçrama için müthiş bir enerjiyi bünyesinde  biriktirebilme özelliğine haiz. Bu enerji boşalınce çekirge kendini bir katapult gibi fırlatabiliyor. Tasarımla birlikte 12 sadece santim olan robot 3.5 metre uzağa zıplayabiliyor. Yerden de 1.3 metre yükselebilme özelliğine sahip.

Bu tür tasarımlar askeri tesislerde değil de üniversitelerde yapılınca sevindiriyor. Her şeye rağmen bir gün böcek ordusu görürsek şaşırmayalım.

Konuyu oylayın:

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir