Bilgisayar Üreticileri Darbe Üstüne Darbe Aldı

12 Ocak 2017 Perşembe, 19:52

Bilgisayarlar teknoloji dünyasının en büyük nimetlerinden ve uzun bir zamandır kullanılıyorlar. Artık hemen hemen her kurumda, her evde bir bilgisayar bulunuyor. Ancak  bilgisayar üreticileri için 2016 yılı iyi geçmedi. 2017 yılının ilk ayını yaşadığımız şu günlerde açıklanan yeni bir rapora göre teknolojik cihazların satış oranlarında bilgisayar ciddi ölçüde geriledi. Peki bunun sebebi ne?

AKILLI TELEFON VE TABLETLER

Akıllı telefon ve tabletlerin satışları bilgisayarlara oranla ciddi biçimde artmış durumda. Bunun yegane sebebi özellikle ucuz olmasından dolayı çocuklara karne hediyesi olarak artık bilgisayar değil tablet alınması ve akıllı telefonların da donanımsal olarak çok gelişmiş olması. Akıllı telefonlarda artık 8 GB RAM gibi absürt donanımlar dahi kullanılıyor ve işlemci olarak oldukça geliştiler yani günümüzde tüm sitelere hızlı bir biçimde akıllı telefonlar sayesinde bağlanılabiliyor. Aynı zamanda pek çok uygulama akıllı telefonlar için özel olarak üretiliyor ve kitle artık akıllı telefon dünyasında toplanıyor. Herkesin sürekli elinde taşıdığı akıllı telefonlara yatırım yapmak artık daha yaygın bir hale geldi. Bilgisayarlar ise nostalji amacıyla veya boş zamanlarda kullanılan, ofis işlemleri için kullanılan makineleri dönüştüler.

ACER – ASUS VE DAHA PEK ÇOK MARKA DÜŞÜŞTE

Bilgisayar dünyasında aslında dizüstü bilgisayarlara yönelik son yıllarda bilgisayar üreticileri büyük bazı atılımlar ortaya koydular ancak bu atılımlar sonuç vermedi. Ünlü bilgisayar üreticilerinden Asus ve Acer bu konuya güzel bir örnek teşkil edebilir. İki ünlü üretici ile ilgili yayınlanan raporlara göre Asus ve Acer kullanım oranları eskisine göre bir hayli düştü. Bilgisayar dünyasında Lenovo, HP, Dell, Apple hala güzel karlar elde etmeyi başarsalarda bu markalar haricinde pek çok marka büyük zararlara uğradı.

BİLGİSAYAR ÜRETİCİLERİ AKILLI TELEFONLARA YÖNELDİ

Asus, Lenovo gibi ünlü bilgisayar üreticileri durumun uzun zamandır farkındalar ve bir iki yıldır akıllı telefon alanında da hamleler yapmaya başladılar. Çünkü bilgisayar sektörü ne yapılırsa yapılsın eski canlılığını artık koruyamayacak. Ancak belli bir kemik kitle bilgisayar teknolojisini daha yaygın olarak kullanmaya devam edecek.

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir