Beton Santrali Mobil – Sabit – Kompakt – Skreyperli

06 Haziran 2015 Cumartesi, 17:17
beton-santrali-nedir


Beton Santrali Nedir?

Çimento, su, kum, çakıl, kırılmış taş ve agrega gibi hazır beton bileşenlerinin stoklanıp, belirli miktarlarda karıştırılarak, hazır beton üretiminin gerçekleştirildiği ve trans mikserlere dolumun yapıldığı tesislere “beton santrali ” denilmektedir

Beton santralleri, betonu oluşturan malzemeleri karıştıran, miktarlarını kontrol eden ve taşıyan; mekanik, elektronik, pnömatik ve hidrolik sistemler ve ekipmanlardan oluşmaktadır. Beton santralini oluşturan bu ekipmanlar arasında; Agrega bunkeri, agrega tartı bandı, mikser besleme bandı, agrega kovası, çimento siloları, çimento helezon, beton mikseri ve otomasyon sistemi yer almaktadır.

Piyasada bir çok tipte beton santrali yer almaktadır:

  • Sabit Beton Santrali: Büyük projelerde uzun seneler boyunca kullanılmak üzere tasarlanan santrallerdir.
  • Mobil Beton Santrali: Proje kısa süreli ise ve proje bitiminde santralin farklı yere taşınması gereken durumlarda kullanılır.
  • Kompakt Beton Santrali: Taşıma maliyetinin önemli olduğu uzak projeler için kullanılır.
  • Skreyperli Beton Santrali: Yatırım maliyetinin ve üretimin düşük olması gereken projelerde tercih edilmektedir.Bunların yanında beton santralinin en önemli parçası olan beton mikseri seçimi de betonun kullanılacağı projeye göre değişiklik göstermektedir. Beton Mikserlerinin de 4 farklı tipi bulunmaktadır. Tek milli beton mikseri, Çift milli beton mikseri, Turbo Pan mikser ve Planet mikser.

Beton santrali imalatı ve satışı yapan bazı firmaları listeledik:

  • ABC Beton Santralleri
  • DEF Beton Santralleri

Konuyu oylayın:

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir