Benzin Fiyatları Düşecek Mi?

24 Şubat 2016 Çarşamba, 19:08


Petrol fiyatlarının düşmesi ile benzin fiyatları da düşecek mi?

Ham petrol fiyatları giderek ucuzluyor. Bu ucuzlama özellikle ülkemiz gibi dışarıdan petrol alan ülkelerin bütçesini oldukça rahatlatırken satış yapan ülkelerin bütçesini zor duruma sokmaktadır. Ham petrol fiyatı son yılların en büyük düşüşünü verdi. Hatta basında Rus borsasının petrol fiyatları nedeni bile yazıldı. Her ne kadar Rus borsasının pek batması gündemde olmasa da geçimini sadece petrol üzerinden sağlayan ülkelerin büyük zarar uğradığını açıkça ifade edebiliriz.

Petrol en çok Suudi Arabistan’dan çıkmakta ve en büyük satış buradan gerçekleştirilmektedir. Tabi satışlar Suudi Arabistan kontrolünde değil Amerika Birleşik Devletleri kontrolünde yapılmaktadır.

Basında son günlerde petrol bitiyor açıklamaları yapılmıştı. Suudi Arabistan konu hakkında açıklama yaptı ve bu haberin asılsız olduğu belirtilirken petrolün bitmeyeceği vurgulandı. Bu açıklamanın ardından petrol fiyatları %4 oranında ucuzladı.

Petrolün bu düşüşü elbette benzin fiyatlarını da ucuzlatacaktır. Ülkemiz başta olmak üzere pek çok ülkede petrol fiyatlarının düşmesini beklemekteyiz. Bakalım akaryakıt şirketleri bir kaç gün içerisinde benzin fiyatlarını indirecek mi?

Konuyu oylayın:

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir