Aramco Rekor Bedelle Halka Arz Edilecek

08 Ocak 2016 Cuma, 17:00
aramco-halka-arz


Suudi Arabistan, devlet petrol şirketi Aramco halka arz edilecek. Borsaya açılacak Aramco’nun Apple’ı da geçerek tarihin en değerli şirketi olması bekleniyor. Suudi Arabistan’ın yeni kralı Selman bin Abdülaziz’in halka arz konusunda çok istekli olduğu belirtiliyor.

Aramco’dan bugün yapılan açıklamaya göre şirketin halka arzıyla ilgili hazırlıklar yapıldığı ifade edildi. Aramco’nun ne kadarının halka açılacağı konusunda ise bilgi verilmedi.

Suudi Arabistan Prens yardımcısı Muhammed bin Salman yaptığı açıklamada: “Kraliyetin reformları kapsamında bu halka arza sıcak bakıyoruz. Suudi Arabistan ekonomisi de bu işi destekliyor” ifadelerini kullandı.

Aramco şirketinin 261 milyar varil petrol rezervi olduğu tahmin ediliyor. Bu miktar ABD’nin en büyük petrol şirketi Exxon Mobile’ın potansiyelinin 10 katından yüksek. Dünyada her gün üretilen petrolden 8 de 1 ini Aramco üretiyor. Hali hazırda Aramco’da 51 bin Suudi 10 bin 254 yabancı personel çalışıyor.

PİYASA DEĞERİNİN APPLE’I GEÇMESİ BEKLENİYOR

Aramco’nun piyasa değerinin şu anda dünyanın en değerli şirketi olan Apple’dan daha fazla olduğu belirtiliyor. Apple 540$ milyar ile dünyanın en değerli şirketi.

Konuyu oylayın:

Yorum

  1. Ahmet

    9 Ocak 2016 at 00:02

    Saudi Arabistan toprakları Osmanlıdan ayrılıp yeni bir devlet olarak kurulmasından bir yıl sonra amerika saudi arasbintan da aramcoyu kurdu. Sonra amerika baktı halk amerikanın bu toprakları kullanmasından rahatsız olmaya başlıyor maşa olarak kullandığı krala şirketi devretmiş gibi gösterdi. OAPEC falanda hikayeden kuruldu halk olayları anlamasın diye, kral selmanın sevinmemesi gibi bir ihtimal söz konusu olamaz zaten maşa o adam. Bunlar hep amerikanın oyunu. 🙂

    Bide inanmıyorum ya bütün haber siteleri aramcoyla farklı şirketleri kıyaslamış. Dünya petrolunun sekizde birini karşılayan bir şirket aromco ve hemen hemen kullandığımız her şey petrolden üretiliyor.
    Birinci dünya savaşından sonra sanayi duruyordu petrole olan ihtiyaç arttı amerikanın rezevleri yetersizdi bu yüzden şu amerikada yaşayan gizli yahudi aileler birleşip araştırdı petrol rezevi olan yerleri ve saudi arabistan topraklarını buldu. Önce devletten ayırdı sonrada petrol şirketini (1933) kurdu. günde 13 milyon varil petrol üreten bir numaralı petrol şirketi aramco. net hatırlamıyorum fakat apple ı ikiye katlıyacak bir gelire sahipti. Burada değerden kastedilen farklı şeyler olabilir.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir