Acile Başvurma Nedenleri Şaşırtıyor

28 Aralık 2015 Pazartesi, 02:32


Neredeyse hepimizin yolu bir kere olsun acil servise düşmüştür. Hatta bazılarımız hastaneye giriş için bile acil servisi kullanır. Fakat burası o kadar önemli bir yerdir ki fuzuli olarak işgal edilmemesi gerekir.

Acil servisler adı üstünde acil yardım gerektiren hastalara hizmet verir. Buralar randevu sistemiyle bakılamayacak hastalar içindir bir nevi. Kalp krizi, travma, yanık vb. rahatsızlıklara ilk müdahale yapılır. Ağır hastalar için hayat kurtarmanın ilk adımıdır, acil servisler… Bazı kişiler burada gereksiz yoğunluğa neden olmaktadır. Kendilerini acil hasta olarak nitelendirirler. Bu kişilerin acil servislere başvurma gerekçeleri ise bir hayli ilginçtir.

İşte bu ilginç gerekçelerden bazıları:

“Kalbim 5 dakikadır atmıyor”, “Başım ağrıyor”, “Uyuyamıyorum”, “Ayaklarım yanıyor”,  “Kaşınıyorum”, “Kulağıma sinek kaçtı”, “İçimde bir şey kıpırdıyor”, “Kulağıma kene yumurtladı” gibi gibi saymakla bitmez.

İnsanın bu nedenle acil servise başvuranlara bir şey diyesi gelmez. Aslında bu tip hastalar gerçekten acilliktir. Ama nasıl acillik orası bilinmez. uyuyamayan bir kişi hangi gerekçe ile acile başvurur nedenini anlamak gerçekten zordur.

Konuyu oylayın:

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir