2015 Sonbahar-YDS Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?

03 Kasım 2015 Salı, 19:34


ÖSYM, Yabancı Dil Sınavı sonuçları ne zaman açıklanacak? 13 Eylül 2015 tarihinde gerçekleşen 2015-YDS Sonbahar Dönemi Temel Soru Kitapçığında yer alan sorular 10 günlük bir zaman için ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden sınava başvuran tüm adayların erişimine açılmış durumdadır. Sonbahar 2015 Yabancı Dil Sınavı sonuçları açıklandı mı?

Adaylar, sınavlarının sonuçlarını T.C. Kimlik nolarını ve şifrelerini kullanarak ÖSYM’nin https://sonuc.osym.gov.tr internet adresine girerek öğrenebilecek. ÖSYM’nin bildirisine göre adaylara sonuç belgesi gönderilmeyecek.

ÖSYM, adaylara yönelik sınav sonuç belgelerinin doğrulamak adına “Sonuç Belgesi Kontrol Sistemi” işlemini hizmete sundu. Sınav Sonuç Belgelerinin en alt tarafında, sistem tarafından verilen bir “Sonuç Belgesi Kontrol Kodu” bulunmaktadır.
Yabancı dil tazminatı edinmek isteyen kamu personellerinin yabancı di seviyesini belirlemek için yapılacak olan Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (YDS), 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin 2. maddesi ve 4 Ocak 2013 tarihli ve 28518 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan “Yabancı Dil Bilgisi Seviye Belirleme Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik” uyarınca Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı (ÖSYM) tarafından yapılacaktır. İlgili mevzuatta Kamu Personeli Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavına yapılan atıflar Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavına yapılmış sayılır.
YDS’den doçent adaylarının 100 üzerinden en az 65, doktora ve sanatta yeterlik çalışmasına başvuracak adayların 100 üzerinden en az 55 puan almaları gerekir.
YDS İlkbahar Dönemi Sınavı, Almanca, Arapça, Bulgarca, Çince, Danimarkaca (Danish Dili), Ermenice, Farsça, Fransızca, Gürcüce, Hollandaca (Dutch Dili), İngilizce, İspanyolca, İtalyanca, Japonca, Korece, Lehçe, Macarca, Portekizce, Rumence, Rusça, Sırpça, Ukraynaca (Ukraince) ve Yunanca dillerinden, Sonbahar Dönemi Sınavı ise sadece Almanca, Arapça, Fransızca, İngilizce ve Rusçadan yapılır.

Konuyu oylayın:

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir