100 TL Seyyanen Zamdan 9 Milyon Emekli Faydalanacak

28 Aralık 2015 Pazartesi, 02:14
emeklilere-zam-müjdesi-kim-ne-kadar-maaş-alacak


SSK ve BAĞKUR emekli maaşlarına yapılacak aylık 100 TL seyyanen zam, 9 milyonun üzerindeki emekliyi bir nebze olsun rahatlatacak.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başkanı Mehmet Selim Bağlı, SSK ve BAĞKUR emekli maaşlarına yapılacak zam ile ilgili olarak 9 milyonun üzerindeki hak sahibinin yararlanacağını belirtti. Bağlı, 100 liralık zammın, yaşlılık ve malullük aylıklarında 100 lira olacağını, ölüm aylıklarında eş, çocuk ve ana-babalara hisseleri oranında, iş kazası ve meslek hastalığı gelirlerinde de iş göremezlik derecesi uyarınca yansıtılacağını ifade etti.

Bağlı, SSK ve BAĞKUR emekli maaşlarına Ocak’tan itibaren ayda 100 lira seyyanen zam yapılmasını da içeren tasarının, TBMM Genel Kurulunda kabul edildiğinin altını çizdi.

SSK ve BAĞKUR emeklilerine Ocak ayında alacakları 100 lira seyyanen zamla birlikte, 2015 yılının Temmuz-Aralık dönemini kapsayan 6 aylık Tüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE) oranında zamda maaşlarına yansıtılacak.

Bütçeye maliyeti 10,5 milyar liara olacak

9 milyonun üzerindeki hak sahibi yararlanacağı bu zamdan 2016 yılı içerisinde emekli olacaklar da yararlanacak. Zammın yıllık maliyeti, bütçeye yaklaşık olarak 10,5 milyar lira olacak.

Konuyu oylayın:

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir